İŞGAL Topraklarında 32,000 Dönüm Arazi YANDI

Raporda, balonların ve uçurtmaların Gazze Şeridi sınırına yakın çalılıklarda ve ekili tarım alanlarında çıkardığı yangınların 32 bin dönüm arazinin yanmasına yol açtığı kaydedildi.

Raporda ayrıca yangın çıkarıcı balonlar ve uçurtmalar sebebiyle yanan alanın Gazze Şeridi sınırına yakın bölgelerdeki doğal parkların yüzde 14’üne tekabül ettiği belirtildi.

Tabiatı Koruma ve Bahçeler İdaresi’nin raporunda, sadece doğal parklarda çıkan yangınların 15 milyon şikel hasara yol açtığı bildirildi.

Raporda, yanan arazilerden 14.237 dönümünün tarım arazisi ve 12.086 dönümünün doğal park arazisi, 9.873 dönümünün de İsrail Milli Fonu’na ait araziler olduğu ifade edildi.

İşgal rejimi Tabiatı Koruma ve Bahçeler İdaresi, yangınların yol açtığı olumsuz etkinin telafisinin yıllar alacağını söyledi.

Gazze Şeridi’nden gönderilen balonlar ve uçurtmalar geçtiğimiz günlerde işgal altındaki topraklarda yüzlerce yangına yol açtı.

Filistinli gençlerin basit araç gereçlerle yaptığı ve kuyruğuna yanıcı madde bağlayarak sınırın diğer tarafına gönderdiği uçurtmalar ve balonlar işgalciler için kabus olmaya devam ediyor.