İsrail İşgalinde Filistin’de Korona Virüs Salgını…

Hamas Siyasi Birimi üyesi Halil El-Hayye akşam yaptığı açıklamada Gazze’de yaşayan Filistinlilerin korona virüsüne karşı mücadele için ihtiyaç duydukları malzemeleri temin etme sorumluluğunun İsrail’in üzerinde olduğunu ifade etti.

El-Hayye, El-Aksa televizyonunun kendisiyle yaptığı röportajda; “Sağlık Bakanlığı’ndan bizim kırmızı alarm çizgilerimizi yükseltmemizi sağlayacak bir şey duymadık. Allah göstermesin eğer Gazze’de korona virüsü yayılırsa bundan işgal yönetimi ve Gazze’yi abluka altında tutanlar sorumlu olacaktır” dedi.

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı dün yaptığı açıklamada, virüs testi ve koruyucu tedbirler alınması için kendilerine ulaşan malzemenin son derece sınırlı olduğunu dile getirmişti.

Halil El-Hayye de korona virüsüne karşı Gazze’deki mevcut imkanların oldukça yetersiz olduğunu dile getirerek bu konuda kendilerine gerekli bütün imkanların sağlanmasının zorunlu olduğunu belirtti. Bu imkanların temin edilmesinin ihmalinden doğacak sonuçlardan işgal yönetiminin sorumlu olduğunu ifade etti.