İsrail, İran İle Çatışırken Türkiye’yi De Unutmuyor!

Siyonist İsrail Channel 12 kanalı, İsrail’in Ankara’nın F-35 programından çıkarılması için ‘sahne arkası oyunu’ oynadığını ve bu şekilde bölgedeki askeri üstünlüğünü korumaya çalıştığını bildirdi.

Haberi değerlendiren Rus askeri uzman Perenciyev, İran ile çatışma halinde olan İsrail’in bu şekilde Türkiye’nin bölgedeki güçlenmesini engellemeye çalıştığını belirtti.

Doç. Aleksandr Perenciyev, Sputnik’e demecinde İsrail’in gerçekten de bölgede kötüleşme meyilinde olan durumu kontrol altında tutmak için çabaladığını aktardı:

“Birçok uzman Amerikan-İsrail koalisyonu ile İran arasında yerel bir savaşın olacağı noktasında birleşiyor. Bu nedenle İsrail hem askeri-teknik alanda, hem de diğer alanlarda üstünlük sağlamaya çalışıyor.”

Perenciyev, Tel Aviv’in Türkiye gibi kilit bir aktörün bu bölgedeki durumunun güçlenmesine izin vermek istemediğine dikkat çekti:

“Ben önümüzdeki 2-3 yıl içinde Ortadoğu’nun temelden formatlanacağı görüşünü paylaşıyorum. Türkiye doğal olarak şimdiden etkisini genişletiyor, fakat İsrail ne Türkiye’nin, ne de İran’ın bölgede güçlenmesini istiyor.”