İRAN: Kayıp 4 Diplomatımızdan İsrail Sorumlu

İran Dışişleri Bakanlığı Lübnan’da Amerika’nın desteği ile kaçırılan İranlı dört diplomatın kaçırıldığı günün yıl dönümünde bir açıklama yaparak, İran’ın bu terör eylemi ve adam kaçırma olayından korsan İsrail ve hamilerini sorumlu tuttuğunu belirtti.

Siyonist rejim İsrail’in Lübnan’daki işbirlikçileri 5 Temmuz 1982 tarihinde Seyyid Muhsin Musevi, Ahmet Mütevesseliyan, Kazım Ahavan ve Taki Rastegar Mukaddem adında İranlı dört diplomatı Lübnan topraklarında kaçırdılar.

Konu hakkında bugün bir bildiri yayımlayan İran Dışişleri Bakanlığı, tüm karineler, Lübnan’ın kuzeyinde 1982 yılında kaçırılan İranlı diplomatların siyonist rejim ordusuna teslim edildiklerini ve ardından işgal altındaki Filistin topraklarına götürüldüklerini ve hali hazırda da işgalci rejimin zindanlarında tutulduklarını gösterdiğini belirtti.

İran Dışişleri Bakanlığı bildiride uluslararası camia ve insan hakları iddiasında bulunan örgütlerin bu terör eylemine karşı sessizliğini talihsizlik olarak nitelerken, siyonist rejim İsrail’İn Amerika’nın destekleri ile bu tür cinayetlerini ve uluslararası yasaları ihlal etmeyi sürdürdüğünü ve bu konu ile ilgili sorumluluğunu üstlenmekten de kaçındığını vurguladı.

Lübnan yönetiminin kaçırılan İranlı dört diplomatın kaderinin belirlenmesi için yaptığı iş birliğine teşekkür eden İran Dışişleri Bakanlığı bir kez daha Lübnanlı yetkililerden, BM Genel Sekreteri, Uluslararası Kızılhaç ve diğer ilgili uluslararası kurum ve kuruluşların yetkililerinden bu dosyanın takibi için insani, hukuki ve asli görevlerini yerine getirmelerini istedi.