İsrail İle Görüşen Libya Dışişleri Bakanının Görevi Askıya Alındı

İtalya’da siyonist işgal rejiminin Dışişleri Bakanı Eli Cohen’le görüşme yaptığına dair haberler sebebiyle halktan gelen sert tepkiler ve protestolar üzerine Libya Dışişleri Bakanı Necla Menkuş’un çalışmaları Başbakan Abdülhamid Dibeybe tarafından askıya alındı ve hakkında soruşturma başlatıldı. 

Libya Dışişleri Bakanı Bayan Menkuş’un işgal rejiminin Dışişleri Bakanıyla görüşme yapmasına Libya halkının yanı sıra Filistin halkı da sert tepki gösterdi. 

Bu arada Libya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Roma’da gerçekleşen görüşmenin önceden planlanmış randevulu bir görüşme değil rastgele bir görüşme olduğu bilgisi verildi. Görüşmede herhangi bir konunun ele alınmadığı, bir görüş alışverişi yapılmadığı ve herhangi bir anlaşma gerçekleştirilmediği belirtildi. Tam aksine bu görüşmede Libya Dışişleri Bakanının, ülkesinin Filistin davası konusundaki ilkelerini herhangi bir şüpheye ve yoruma mahal olmayacak bir şekilde açık bir dille ilettiği belirtildi. 

Libya Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada başta Filistin davası olmak üzere Arap ve İslam toplumlarının tüm davaları hakkındaki ulusal ilkelerine bağlı olduğunu dile getirdi. 

Hamas konuyla ilgili açıklamasında Libya hükümetinin Dışişleri Bakanı Necla Menkuş’un işgal rejimi dışişleri bakanıyla görüşmesi sebebiyle çalışmalarını askıya almasını ve hakkında soruşturma başlatmasını takdir ettiğini dile getirdi.