MISIR Cuntasından HAMAS’a Gazze Talepleri

Qodsna’nın ‘Filistin El-Yevm’ sitesinden naklettiği habere göre, Şarku’l Evsat gazetesi Mısır’ın güvenlik konularını içeren bir listeyi HAMAS’a verdiğini yazdı.

Gazete, bu listede Mısır yönetimin Hamas’tan, haklarında soruşturma bulunan 17 ismi Kahire’ye teslim etmesini istediğini duyurdu.

GÖZAT  HAMAS Heyeti MISIR Ziyaretini Bitirip GAZZE'ye Döndü

Geçtiğimiz gün Mısır tarafından Hamas’ın Gazze’deki lideri Yahya Sinvar’a teslim edilen listede, bazı güvenlik anlaşmalarının uygulanması da istendi.

Eş-Şarku’l Evsat gazetesi, Mısır’ın Hamas’tan isteklerinin dört maddede toplandığını, bu maddelerin; Haklarında soruşturma açılmış olan isimlerin teslimi, Mısır’ın Gazze ve Sina bölgesiyle ortak sınırlarının güvenliği, Sina’ya kaçak silah sokulmasının durdurulması ve güvenlik işbirliğinden ibaret olduğunu yazdı.

GÖZAT  MISIR Ordusu GAZZE'nin 1 Can Damarını Daha Kesti

Mısır ayrıca Hamas’tan, Gazze ile Kahire arasındaki tüneller vasıtasıyla Gazze’ye sokulan ürünler ve şahıslar hakkında her türlü bilginin kendisine verilmesini de istedi.

Bu isteklerin karşılığında Mısır da, Gazze sınırında HAMAS yetkililerinin ve Filistinli hastaların geçişi için daha fazla kolaylık gösterme ve Gazze’deki elektrik krizinin çözümüne katkıda bulunma konularında yardımcı olma sözü verdi.