SİYONİST İsrail’den ASKER Kaçaklarına HAPİS

Kadınlar için iki buçuk yıl, erkekler için üç yıl askerliğin zorunlu olduğu İsrail’de, onlarca kişi ‘bu görevi reddettiği’ için yargılanarak hapse atılıyor. İsrail’in işgal politikalarını tasvip etmedikleri için askere gitmeyi reddeden ve bu nedenle hapse girecek olan 18 yaşındaki Hadas Tal ile aynı sebepten 115 gün hapis yatan 19 yaşındaki Tamar Zeevi açıklamada bulundu.

Tal ve Zeevi, Filistin topraklarındaki işgalin sonlandırılarak Arap ve Yahudilerin özgür ve onurlu bir hayat sürebilecekleri bir alternatifin bulunması gerektiğini belirtiyor.

Tal yarın askeri mahkemeye çıkacağını hatırlatarak, “İsrail milyonlarca insanı askeri bir diktatörlük altında yaşatan işgali sürdürüyor ve bunu sonlandırmaya da niyeti yok. Bu yüzden askere gitmeyi reddediyorum. İnsanların işgal altındaki Batı Şeria ve Gazze’de işlenen bu suça ortak olmayı reddetmesinin önemli olduğunu düşünüyorum.” dedi.

İsrail ordusunun işgal altındaki Filistin topraklarında 18 yaşındaki İsrailli gençleri kullandığını belirten Tal, “Çünkü o yaşta birini işgalin kirli işlerini yapmaya ikna etmek daha kolay.” dedi.

115 GÜN HAPİS YATTI

Aynı gerekçeyle askere gitmeyi reddeden ve bu nedenle 115 gün hapis yatan bir diğer İsrailli de 19 yaşındaki Zeevi.

“MİLİTARİZE BİR EĞİTİM SİSTEMİ VAR”

Askere gitmeyi reddedenlerin artmasına rağmen hala bunun toplumun çok küçük bir parçası olduğunu söyleyen Zeevi açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“İsrail eğitim sistemi de İsrail toplumu gibi son derece militarize. Sekizinci sınıftan beri askerlerin sınıfımıza gelerek ‘Arapça ve Ortadoğu çalışmanın ne kadar önemli olduğunu’ bize anlattıklarını hatırlıyorum. Bizi böylece istihbarat servislerine yönlendirmeye çalışıyorlardı. Lisede bize bir hafta üniforma giydirerek nasıl silah kullanacağımızı öğrettiler.” diye konuştu.

HER YIL ASKERLİK YAPMAYI REDDEDEN 20 İSRAİLLİ HAPSE ATILIYOR

İsrail’in işgal politikalarını tasvip etmedikleri için askere gitmeyi reddeden İsraillilere destek vermek amacıyla kurulan Mesarvot isimli sivil toplum örgütünün verilerine göre, her yıl yaklaşık yirmi kişi askerlik yapmadığı için yargılanarak hapse giriyor.