Filistinli 6500 Esir İsrail Hapishanelerinde ZOR ŞARTLAR ALTINDA

Filistin Esirler Gününde işgalci İsrail hapishanelerindeki Filistinlilerin durumu bir kez daha ortaya çıktı.

“Filistin Esirler Cemiyeti, Filistin İstatistik Merkezi, Filistin Esir İşleri Heyeti”, yaklaşan Filistin Esirler Günü münasebetiyle ortak açıklama yayımladı.

GÖZAT  Filistinli Esirler Bugün AÇLIK GREVİNE BAŞLIYOR

Açıklamada, İsrail’in işgal yıllarının başından bu yana yaklaşık 1 milyon kişiyi gözaltına aldığı hatırlatılarak, İntifada yıllarında tutuklu sayısının arttığı ve zor dönemlerden geçen Filistinlilerin rastgele gözaltılara maruz kaldığı belirtildi.

Açıklamada, resmi verilere göre, 28 Eylül 2000 yılında başlayan Aksa İntifadası’ndan bu yana 15 bini çocuk, bin 500’ü kadın, 70’i eski bakan veya milletvekili yaklaşık 100 bin Filistinlinin gözaltına alındığı kaydedildi.

GÖZAT  Hamas: İsrail Mahkumlara İŞKENCE YAPIYOR

Halihazırda ise 6 bin 500 Filistinlinin İsrail hapishanelerinde tutuklu olduğu belirtilen açıklamada, Filistinli tutuklular içinde 13’ü kız çocuğu 57 kadının bulunduğu ifade edildi.

Açıklamada tutuklulardan 300’ünün çocuk, 500’ünün idari tutuklu olduğu, 44’ünün 20’den fazla yılını hapiste geçirdiği aktarıldı.

GÖZAT  İsrail Hapishane Doktorları İŞKENCELERE YARDIM EDİYOR

İsrail’in yıl başından bu yana aralarında kadın milletvekili Semira el-Halayika’nın da bulunduğu 6 milletvekilini gözaltına aldığı kaydedilen açıklamada, toplam tutuklu vekil sayısının ise 13’e ulaştığı bilgisi verildi.