İslami Cihad: İsrail İlişkileri Hem Haram Hem Suç…

Filistin İslami Cihad Hareketi, Filistin Yönetimi ile Siyonist İsrail arasındaki ilişkilerin yeniden başlatılması kararını en ağır ifadelerle kınayarak, bu yönde alınan bir kararın hem haram hem de suç olduğunu bildirdi.

İslami Cihad Hareketi’nin Filistin Enformasyon Merkezi’ne ulaşan açıklamasında, Filistin Yönetimi’nin İsrail ile normalleşme adımının, ulusal uzlaşıya yönelik tüm girişimlere darbe anlamına geldiğine dikkat çekilerek, “Bu, Filistinli gruplarlar dururken İsrail ile iş birliği yapmaktır.” denildi.

İsrail ile yapılan anlaşmalardan çekilme kararından sonra Filistin Yönetimi’nin yeniden ikili ilişkileri eski haline çevirme kararı almasının, Filistin ulusal birliğini gerçekleştirmeye dönük çabaları akamete uğratacağını aktaran İslami Cihad Hareketi, bu kararın, aynı zamanda Filistinli grupların genel sekreterlerinin 3 Eylül’de Ramallah ve Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta gerçekleştirdiği eş zamanlı tarihi toplantının sonuçlarını boşa çıkaracağına vurgu yaptı.

Açıklamada, söz konusu kararın, İsrail ile normalleşme suçunu kabul etmek manasını taşıdığı, bütün Filistinli grupların normalleşme anlaşmalarının “ihanet” olduğu konusunda ittifak ettiği belirtildi.

Filistin halkının, İsrail’e boyun eğenlere teslim olmayacağına işaret edilen açıklamada, “İsrail işgalinden kurtularak Filistin topraklarını özgürlüğüne kavuşturmanın tek yolunun direniş” olduğu ifade edildi.

Filistin İslami Cihad Hareketi, Filistin Yönetimi’nin söz konusu kararını kınayarak, bu karardan geri adım atması çağrısında bulundu.

Diğer taraftan Filistin Ulusal Kurtuluş Hareketi (Fetih)’in Merkez Komite Üyesi ve Filistin Sivil İşler Genel Kurulu Başkanı Hüseyin eş-Şeyh, Filistin Yönetimi ile işgalci İsrail arasındaki ilişkilerin, artık eski haline döndüğünü açıkladı.

Eş-Şeyh sosyal medya platformu Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “İsrail’in bizimle imzaladığı anlaşmalara olan bağlılığı konusunda Sayın Başkan (Mahmud Abbas) tarafından yapılan temasların ışığında ve İsrail’in bu taahhüdünü teyit eden resmi yazılı beyan ve sözlü mektuplarına istinaden, İsrail ile olan ilişkilerin seyri eski haline dönecektir.” ifadelerine yer verdi.