Mısır’da ARABİSTAN-İSRAİL Gizli Zirvesi

“Dahlan’ın Filistin hükümetinin başına getirilmesi için ya seçim yoluna gidilecek ya da liderlik bir oldu bittiye getirilecek.”

Bu satırlar Siyonist Haaretz gazetesi yazarlarından Tzipi Baril’e ait.

Son olarak Tzipi Baril, gazetedeki köşesinde BAE, Mısır ve İsrail arasında üzerinde anlaşılmış bir planın uygulamaya konduğunu, buna göre Fetih’in eski istihbarat şefi Muhammed Dahlan’ın Gazze’de işbaşına getirileceğini kaleme alan bir makale yayınladı.

Buna göre Gazze’de şu an işbaşında olan Hamas yönetimi yerine Muhammed Dahlan işbaşına getirilecek, ayrıca Batı Şeria ile Gazze birbirinden tamamen kopartılacak.

“Hamas’sız ve Mahmut Abbas’sız” adlı makalesinde Siyonist yazar, Dahlan’ın Gazze’de İsrail desteğiyle işbaşına getirilmesinin ardından Gazze’ye uygulanan ablukanın kaldırılacağı, ardından Gazze şeridinde Birleşik Arap Emirlikleri’nin finansal desteğiyle bir elektrik istasyonu ve bir liman kurulacağı kaydedildi.

Yazar bu planın devreye sokulmasının ardından Filistin Özerk Yönetim Başkanı Mahmut Abbas’ın yerini Dahlan’a bırakarak bir köşeye çekileceği ifade edildi. Buna göre Dahlan’ın Filistin hükümetinin başına getirilmesi için ya seçim yoluna gidilecek ya da liderlik bir oldu bittiye getirilecek.

Yazara göre bu planın başarıyla tamamlanması durumunda Mısır ve İsrail işgal yönetiminin ortak rüyası gerçekleşmiş olacak. Mısır’a göre Hamas’ın Sina yarım adasındaki terör örgütlerine yardımı sona erecek, Gazze’den abluka kalkacak ve Gazze pazarı Mısır mallarına açılmış olacak.

İsrail’in Gazze’de İsrail yanlısı bir yönetimin işbaşına getirilmesi rüyası da gerçekleşmiş olacak.

Geçtiğimiz hafta Kahire’de Suudi Arabistan-Mısır-İsrail arasında gizli bir toplantı yaptı. Rayulm Yevm gazetesinin bildirdiğine göre son derece gizli bir şekilde yapılan toplantıda Gazze’nin geleceği konuşuldu. Toplantıda konuşulanların ayrıntıları bilinmiyor ancak Mısırlı kaynaklar, toplantıyı Mısır istihbaratının koordine ettiğini toplantıya ayrıca Arap rejimlerine bağlı birçok istihbarat aygıtının yanı sıra CİA’dan da temsilcilerin katıldığını da belirtiyor.