İslami Cihad: İsrail İle İlişki Kurmak, Tüm Ahlaki İlkeleri Çiğnemektir!

İslami Cihad Hareketi Genel Sekreteri Ziyad en-Nehhale, Filistin Yönetimi’nin, Filistinli grupların genel sekreterlerinin Ramallah ve Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta gerçekleştirdiği eş zamanlı tarihi toplantılar örneğinde olduğu gibi verdiği sözleri yerine getirmemesi ve ulusal uzlaşı çabalarını çiğnemek suretiyle İsrail’le güvenlik işbirliğini yeniden başlatma kararı almasının Filistin halkına iyilikten ziyade kötülük getireceğini belirtti.

Filistin davasının önemli şahsiyetlerinden olan en-Nehhale, Filistin Yönetimi’nin İsrail’le güvenlik işbirliğine dönerek, bazı Arap ülkelerinin İsrail ile başlattığı normalleşme süreçlerine meşruiyet kazandıracağını belirtti.

Filistin Yönetimi Mahmud Abbas’ın daha önce, İsrail’le varılan normalleşme anlaşmalarını açık bir şekilde reddedip Körfez ülkelerinin İsrail ile bir anlaşma imzalayarak Filistinlileri sırtından bıçakladığı değerlendirmesinde bulunduğunu hatırlatan en-Nehhale, ne oldu da Filistin Yönetimi’nin tutumunu değiştirdiğini ve ihanet olarak gördüğü bir şeye kendisinin nasıl teşebbüs ettiği sorusunu sordu.

Dünya Direniş Alimleri Birliği’nin, Filistin’de Aralık 1987’de İsrail işgaline karşı başlatılan Birinci İntifada’nın 33. yıldönümü münasebetiyle düzenlediği konferansta yaptığı konuşmada en-Nehhale, bazı işbirlikçi Körfez ülkelerinin, işgalci İsrail rejimiyle normalleşme anlaşmalarını imzalayarak hem tüm ahlaki, dini ve ulusal değerleri ihlal ettikleri hem de Filistin’le asırları aşan müşterek tarih ve medeniyet birlikteliğini görmezden geldikleri değerlendirmesinde bulundu.

İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn arasında varılan “ilişkilerin normalleştirilmesi”ne yönelik anlaşmalar, ABD Başkanı Donald Trump’ın ev sahipliğinde Beyaz Saray’da düzenlenen törenle imzalanmıştı.