İSLAMİ CİHAD’tan Bahreyn’e İsrail Tepkisi

Dünya Mirası Komitesi Konferansı “Arapça UNESCO” 24 Haziran’da Bahreyn’de yapılması bekleniyor.

Filistin İslami Cihad Hareketi liderlerinden Yusuf el-Hüseyni; Siyonist Rejim’i konferansa davet etmek bir çeşit açık normalleştirmedir ve bu normalleştirme hiçbir şekilde ve hiçbir alanda kabul edilemez çünkü böyle bir uygulama İslam Ümmetinin sabit ilkelerine yönelik darbe ve her gün Siyonist Rejim’in katliamlarına maruz kalan Filistin halkının kışkırtmaktır, ifadelerini kullandı.

El-Hüseyni ayrıca; Siyonist Rejim ile ilişkileri normalleştirme veya gizli ve açık ilişki kurma çabaları İslam Ümmetinin iradesinin ifadesi değildir ve bu yolla hiçbir zaman bölgede Siyonist Rejim’e meşruiyet kazandırılamayacaktır ve normalleşme peşinde olanlar halkın itirazıyla daha çok karşı karşıya kalacaktır, açıklamasında bulundu.

El-Hüseyni daha sonra; bütün bu çabalar başarısızlığa uğrayacaktır. Siyonist Rejim kabinesinin Bahreyn’e, rejime UNESCO’nun önerisinin değerlendirilmesini engellenmesine destek verdiği için teşekkür etmesi utanç vericidir ve bu durum rejimin Bahreyn hükumeti ile olan şüpheli ilişkisini ortaya çıkarmaktadır. UNESCO’nun önerisi resmi olarak tanımayı içermiyordu, bu öneri Yahudiler ile Kudüs ve el-Halil kentindeki halk arasındaki ilişki ile ilgiliydi, ifadelerini kullandı.

El-Hüseyni İslam Ümmetinden, seslerini yükseltmelerini ve Bahreyn’in Siyonist Rejim ile ilişkilerini normalleştirmesine karşı ciddi bir adım atmalarını istedi.

Filistin İslami Cihad Hareketi liderlerinden Yusuf el-Hüseyni Siyonist Rejim’e karşı yaptırımlar uygulanmasını istedi.

İsminin açıklanmasını istemeyen Bahreynli bir yetkili yaptığı basın açıklamasında; Bahreyn, İsrail ile diplomatik ilişkisini açıklayan ilk Fars Körfezi ülkesi olacaktır. Bahreyn İsrail’i düşman olarak görmüyor ve karşılıklı yaklaşımlar da Bahreyn’in yasalarına göre olmaktadır, ifadelerini kullandı.

El-Hüseyni bu açıklamaları Filistin halkına ve onların fedakarlıkla ihanet olarak tanımladı.