Korona Virüs ve Hizbullah’tan Siyonist İsrail’e Uyarı

Ölümcül koronavirüs salgını karşısında bir savaşa tutuşmak istemeyen İsrail ve Hizbullah karşılıklı olarak ‘Sizi izliyoruz’ mesajı göndermeyi tercih ediyor.

Siyonist Rejim Medyasından Jerusalem Post’un Haberi

Ölümcül koronavirüs salgını karşısında bir savaşa tutuşmak istemeyen İsrail ve Hizbullah karşılıklı olarak ‘Sizi izliyoruz’ mesajı göndermeyi tercih ediyor.   Karşılıklı mesajlar Çarşamba günü İsrail ordusuna atfedilen bir saldırıda Suriye – Lübnan sınırında Hizbullah savaşçıları ile techizat taşıyan bir Cherokee Jeep’in dronlarla vurulması ile başladı. Hizbullah da iki gün sonra Lübnan ile İsrail rejimi sınırında aralarında yirmişer kilometreden fazla mesafe olan üç ayrı noktaya sabotaj düzenledi.

Ancak dron saldırısında kimse ölmezken İsrail işgali altındaki topraklara da bir sızıntı gerçekleşmedi.

Suriye’deki saldırının görüntüleri İsrail’in ‘çatıdakini vurmak’ olarak bilinen ve genellikle çok katlı binaları hedef alan bir taktiğin kullanıldığını gösteriyor. Gelen bilgilere göre uyarı amaçlı ilk saldırı aracın yakınlarına yapılarak araçtakilerin kaçmasına fırsat verilmiş. Ancak iki dakikalık görüntülerde savaşçıların araca gidip gelerek ekipman çantalarını kaçırdıkları görülüyor.

Savaşçıların, içinde kalan ekipmanla birlikte aracı yok eden ikinci füze saldırısından önce kapıları kapatmaya dahi zamanı olmuş.

Saldırının hedefleri ile ilgili farklı haberler mevcut. Bazılarına göre hedef, 10 yıl önce bir İsrail – ABD ortak operasyonu ile öldürülen İmad Muğniye’nin oğlu Mustafa Muğniye idi. Diğerleri de Hizbullah’ın füze cephanesini hassas silahlara dönüştürecek silah ya da parçalarının hedef alındığını söylüyor.

Ancak hedef ne olursa olsun Hizbullah’ın cevap vermesine yetti.

Bu saldırıdan iki gün sonra yani Cuma gecesi İsrail Ordusu güvenlik çitinden işaretler almaya başladı: ilki Menara topluluğundan fazla uzak olmayan Meys El Cebel’den, ikincisi Metula’dan ve üçüncüsü de Hizbullah’ın geçen Eylül ayında İsrail ordusuna ait bir ambulansa tanksavar füzeleriyle saldırı düzenlediği Avivim topluluğu yakınlarından. İsrail birlikleri Hizbullah’ın muhtemel bir sızma girişimine karşı havaya işaret fişeği atıp bölgede tarama faaliyetine başladı.

İsrail askerleri hiç kimseyi bulamadı. Ancak şüpheli plastik torbalar ile Kasım Süleymani, Ebu Mehdi El Mühendis ile İmad Muğniye’nin resimlerini içeren ve üzerinde Arapça ve Farsça ‘intikam’ yazısının bulunduğu bir pankart ele geçirildi.

Lübnanlı örgütün koordineli sabotaj operasyonunun mesajı açıktı: Savaşçıları hedef alınırken Hizbullah da sessiz kalmayacaktı.

Hizbullah geçen Eylül ayında, İsrail işgali altındaki toprakların kuzeyindeki hedeflere karşı dron saldırısı planlayan iki savaşçısının yine dron saldırısı ile öldürülmesine ATM ile karşılık vermişti. Saldırıda hiç kimse  ölmese de tansiyon yıllardır görülmedik şekilde yükselmişti.

Bu, ‘göze göz’ idi.

Son seferde de Hizbullah adil olduğunu düşündüğü bir şekilde cevap verdi: Siz bizim ekipmanımızı yok ederseniz biz de sizinkini yok ederiz. Siz bizim savaşçılarımızı öldürürseniz biz de sizin askerlerinizi hedef alırız.

İsrail kuzeydeki kırmızı çizgilerini güçlendirmeyi sürdüreceğini netleştirdi: Hizbullah’ın oyunun kurallarını değiştirecek hassas füzeler edinmesini önlemek, İran ile vekillerinin Golan Tepelerine yerleşmesini engellemek ve İran’ı Suriye’den çıkarmak.

Eylül’de olduğu gibi bu sefer de İsrail’in Suriye’ye yaptığı iddia edilen bir saldırı Lübnan’dan karşılık buldu. Ancak bu kez hem Hizbullah hem de İsrail ordusu birliklerinin önemli bölümünü dünyayı saran salgınla mücadele için görevlendirmişti.

Her iki taraf da düşman karşısında caydırıcılığının azalmasını istemiyor. Ancak uyarı savaşları devam edecek.