İşgalci İsrail’den Batı Şeria’da Çok Sayıda Tutuklama

İşgal güçlerinin evlere yönelik baskınlarında çirkin şekilde aramalar yaptıkları ve eşyalara zarar verdikleri ifade edildi.

İşgal ordusu adına yapılan açıklamada dün geceden düzenlenen baskınlarda işgal askerlerine ve yahudi yerleşimcilere yönelik eylemlere katılmaları sebebiyle arananlardan oldukları ifade edilen dört kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Açıklamada gözaltına alınanların birinin Selfit şehrinin Bedeya beldesinden bir Hamas mensubu diğerlerinin ise Kalkiliya’nın doğusundaki Azun bölgesinden oldukları belirtildi.

Bildiride Beytilahm’ın batısındaki Havsan beldesinde de iki Filistinlinin İsrail askerlerini taşlamaları sebebiyle gözaltına alındığı vurgulandı.

Quds Press tarafından verilen bilgilere göre Selfit’in Bedeya beldesinde gazeteci Abdullah Şetat gözaltına alındı. Şetat’ın evine baskın düzenlendiği ve çok sıkı bir şekilde arama yapıldığı, evinin bütün eşyalarının darmadağın edildiği ifade edildi.

Yerel kaynakların verdiği bilgilere göre Azun beldesinde gözaltına alınan üç kişinin Said Ziyad Ebu Heniyye ile Mehdi ve Mus’ab Rıdvan kardeşler olduğunu onların da evlerine baskınlar düzenlenerek aramalar yapıldı.

Yerel kaynaklardan verilen bilgilerde ayrıca işgal güçlerinin Azbetu’t-Tabib beldesiyle Azun beldesi arasındaki yola, geçecek araçlara tuzak kurmak amacıyla çivi döşediklerine dikkat çekildi.

Ayrıca ırkçı ayrım duvarının çevresinde çok sayıda asker yerleştirildi ve civardaki evlere baskınlar düzenlenerek aramalar yapıldı.