İRAN’daki HAMAS Heyetinden TÜRKİYE Halkına Teşekkür

Görüşmenin ardından yapılan basın açıklamasında Heyet başkanı İzzet Er-Reşak ve Velayeti Filistin, İslam Dünyası, Hamas ve son Mescidi Aksa gelişmeleri hakkında açıklamalar yaptı.

Hamas Heyeti Tahran’daki resmi temasları kapsamında Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’le biraraya gelmiş ve daha sonra da İran Meclis Başkanı Ali Laricani ile görüşmüştü.

Hamas heyetine liderlik eden siyasi büro üyesi İzzet Er-Reşak İran-Tahran ziyareti hakkında şunları söyledi: “Buradaki faaliyetlere katılmamız büyük ölçüde İran İslam Cumhuriyeti’nin Filistin halkının haklı davasını ve kahramanca direnişini desteklemedeki rolüyle yakından alakalıdır. İran İslam Cumhuriyeti’nin bu desteği, Filistin halkının direnişini güçlendirmiş ve zaferler kazanmasına katkıda bulunmuştur.”

Görüşmeden sonra Hamas heyeti’nden Usame Hamdan ve Hamas’ın İran temsilcisi Halid Kaddumi de çeşitli açıklamalar yaptı.

Hamas heyetinin bu ziyaretinin Cumhurbaşkanı Ruhani’nin daveti üzerine Tahran’da yapılacak atama törenine katılma çerçevesinde gerçekleştiğini belirten Usame Hamdan, açıklamasında bu ziyaretin Hamas’la İran arasındaki ilişkilerin ne kadar sağlam olduğunun bir kanıtı olduğunu kaydetti.

Hamdan açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“Biz, geçmişte İran’la ilişkimize son derece itina gösterdik, geliştirmeye gayret ettik, şu anda da İran’la ilişkilerin gayet yolunda olduğuna inanıyoruz. Şu an ilişkiler her zamankinden daha iyi durumda.

Siyonist rejim, 3 Filistinli gencin kahramanca eylemlerini gerekçe göstererek Mescidi Aksa’yı ele geçirebileceğini ve üzerinde istediği tasarrufta bulunabileceğini zannetti. Mescidi ibadete kapattı ve namaz kılanların girişini engelledi. Mescidi Aksa’nın etrafında gösteri düzenleyenlerin eylemleri, özellikle de İsrail işgal güçlerine boyun eğdirilmesi ve geri adım atması açısından oldukça önemliydi.”

“Türkiye Büyük Kudüs Mitingi, Siyonist Rejime Güçlü Bir Mesajdı”

Hamas’ın dışilişkilerden sorumlu temsilcisi Hamdan, Türkiye’de, Yemen ve Lübnan’da yapılan gösterilere de işaret etti.

“İslam ümmetinin bütün parçalarının Tahran’da, Beyrut’ta, İstanbul’da ya da Sana’da düzenledikleri gösterilerle Mescidi Aksa konusunda birlik oluşturması, Siyonist rejime, Mescidi Aksa’ya herhangi bir şekilde dokunmanın bedelinin ağır olacağı yönünde bir mesaj vermiştir. Bu da Siyonist rejimin katlanamayacağı bir durumdur.

Ben, şahsen işgal altındaki bütün Filistin’in İslam ümmeti anlamına geldiğini düşünüyorum. Bu bilince ulaşıldığında işgal de tamamıyla sona erecektir. İşgalin sona ermesi ve bütün Filistin topraklarının özgürlüğüne kavuşturulmasından başka bir çözüm yoktur.”

“Türk Halkının Filistin’e Desteği Yeni Bir Şey Değil”

Hamas’ın İran temsilcisi Halid Kaddumi de Türkiye’de gerçekleşen devasa Kudüs mitingine değindi ve Hamas heyetinin Tahran ziyaretiyle neyi amaçladığını açıkladı.

“Türk halkının Filistin halkından yana tavır koyması ve Filistin konusunda duyarlılığını göstermesi yeni bir şey değil. Türkiye halkının bu konuda büyük bir gösteri düzenlemiş olmaları, Türk halkının gerçekte kalbinin kimden yana attığını göstermektedir.

Hamas heyeti’nin bu ziyareti Sayın Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin resmi daveti üzerine Tahran’da yapılan atama törenine katılma çerçevesinde gerçekleşti. İranlı yetkililerle yaptığımız görüşmelerde Filistin’de yaşanan son gelişmeleri ele aldık ve karşılıklı olarak ilişkilerin geliştirilmesi konularını konuştuk.”