HRİSTİYAN Din Adamından İSRAİL’e Karşı SİVİL İTAATSİZLİK Çağrısı

Musellem yaptığı açıklamada, Kudüs’te namaz kılanların camiye girmeyerek gösterdikleri direnişin sivil bir itaatsizlik olduğunu hatırlatarak, bunun bütün Filistin topraklarına yayılması gerektiğini ifade etti.

Batı Yaka’nın Ramallah şehri yakınlarındaki Birzeit beldesinde ikamet eden 79 yaşındaki Musellem, uzun süre Gazze’de Deir El-Latin Kilisesi’nde idarecilik yaptı.

Batı Yaka’daki İslam-Hıristiyan Komitesi üyesi de olan papaz Musellem, “Kudüs ve Mescidi Aksa savaşı işgalciyle savaşın bir parçasıdır. Bizler Siyonistlerin işgali altında olan Arap ve Filistin halkı olarak işgale denk bir şeyler yapmamız gerekir. Durum intifadadan, şurada veya burada bazı eylemler yapmaktan daha büyüktür” dedi.

Filistin halkını işgalci İsrail’e karşı sivil itaatsizlik ilan etmeye davet eden Musellem, işgalcinin yaptıklarına karşı yapılacak denk eylemin bu olduğunu, Mescidi Aksa’daki nöbetin ve direnişin gerçek özgürlüğün başlangıcı olduğunu kaydetti.

Sivil itaatsizliğin barışçıl bir direniş olduğuna dikkat çeken Musellem, dünyadaki birçok halkın bu şekilde işgalden ve sömürgeden kurtulduğunu, özgürlük için sadece bu yolu gördüğünü ifade etti.

İşgalcilere de seslenen Musellem şu mesajı verdi:

“Filistin toprağının bir karışında bile hakkınız yok. Bir gün olsun bu topraklarda olmadınız. Siz İshak ve Yakub’un çocukları değilsiniz. Siz dünyanın dört bir yanından işgalci olarak toprağımıza geldiniz. Burada servet arıyor ve talan ediyor, halka da zulmediyorsunuz.”