İsrail’de Kasım Süleymani Korkusu: Alarma Geçtiler

İran’ın Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı Kudüs Birliği’nin komutanı General Kasım Süleymani’nin ABD’nin attığı füzelerle şehit edilmesinin ardından İsrail, kendi birliklerine yönelik herhangi bir saldırı gerçekleştirilmesi ihtimaline karşılık Lübnan sınırında ve işgal altındaki Golan Tepeleri’nde alarm durumunu yükseltti ve Cebelu’ş-Şeyh bölgesini kapattı.

İşgal ordusu adına yapılan açıklamada, yapılan durum değerlendirmesinden sonra Cebelu’ş-Şeyh bölgesinin ziyaretçilere açılmamasına karar verildiği ifade edildi. Golan Tepeleri’nde oturanlara yönelik başka herhangi bir talimat gönderilmediği ve normal hayat akışının devam ettiği belirtildi.

İsrail Savaş Bakanı Naftali Bennett bugün sabah yaptığı açıklamada bakanlığının Tel Aviv’deki binasında Genelkurmay Başkanı Aviv Kochavi’nin da iştirakiyle güvenlik durumunun değerlendirilmesi amacıyla bir toplantı düzenlendiğini ifade etti.

Süleymani’nin öldürülmesinden dolayı ortaya çıkan gerginlik sebebiyle işgal devletinin başbakanı Benyamin Netanyahu’nun da bugün sabah Yunanistan’a yapacağı ziyareti iptal ettiği ve “İsrail”e geri döndüğü açıklandı.