Hizbullah İHA’sı İsrail İşgal Kenti Hayfa’ya Girdi

İslami Direniş savaşçıları, Lübnan sınırındaki İsrail işgal bölgelerini hedef alarak, Aksa Tufanı Operasyonu ile başlayan eylemlerini sürdürüyor. Bu eylemler çerçevesinde İsrail işgal güçleri dün, Hayfa koyu üzerinden sızan bir İHA’yı engellediklerini açıkladı.

İsrail medyası Lübnan’dan fırlatılan bir insansız hava aracının, işgal altındaki Filistin topraklarına sızdığını ve İsrail işgal güçleri onu düşürmeden önce işgal altındaki Hayfa’nın hava sahasına ulaştığını kaydetti.

İsrail medyasına göre işgal ordusu, dün öğleden önce işgal altındaki Filistin topraklarının hava sahasına Lübnan topraklarından giren bir İHA’yı ele geçirdiğini açıkladı. Bu açıklamadan önce Hayfa şehrinde hava saldırı sirenlerinin çaldığı kaydedildi.

İsrail kamu yayın kuruluşu KAN’ın bildirdiğine göre, insansız hava aracı işgal altındaki Hayfa koyu üzerinde durduruldu.

Öte yandan Lübnan’daki direniş grupları günün erken saatlerinde işgal altındaki Filistin’e, yani “Kiryat Shmona” yerleşimine doğru bir roket salvosu başlattığını bildirdi.

Hizbullah askeri medyası, savaşçılarının 23 Ekim 2023 Pazartesi günü saat 17:15’te Merkabe kasabasının karşı tarafındaki Al-Marj mevkiini güdümlü roketler ve uygun silahlarla hedef aldığını duyurdu.

Hamas hareketinin askeri kanadı Kassam’ın Tugayları da İsrail Hava Kuvvetleri’nin “Hatzrim” işgal hava üssünde bulunan ve Turuncu Kuyruklu Şövalyeler olarak bilinen 107. Filoyu, el-Zouari adlı insansız hava araçlarıyla hedef aldıklarını açıkladı. Kassam Tugayları’nın açıklamasına göre Tugaylar ayrıca el-Zouari intihar drone’larını kullanarak “Tsalim” askeri üssünde bulunan işgal ordusunun Sina Bölümü’ne bağlı ikinci karargahını hedef aldı. Tugayların işgal altındaki Beer Al Sabe, Aşkalan ve Mavkiim yerleşimlerini füze salvosu ile hedef aldığı kaydedildi.

Diğer tarafta Filistin İslami Cihad hareketinin askeri kanadı olan Kudüs Tugayları, Gazze Şeridi’nde sivillere karşı devam eden işgal katliamlarına yanıt olarak gerçekleşen “Mivtahim” Kibbutz’una yönelik füze saldırısını üstlendiğini açıkladı. Ayrıca ağır kalibreli havan mermileri kullanarak “Sufa” askeri sahasındaki işgal ordusu mevzisinin hedef alındığı bildirildi.

Filistin Kurtuluş Demokratik Cephesi’nin askeri kanadı olan Ulusal Direniş Tugayları da İsrail’in “Kissufim” askeri tesisini bir dizi havan topuyla bombaladığını duyurdu. Bölgeden son gelişmeleri aktaran el Meyadin ajansı ayrıca işgal altındaki Askalan şehrinin yanı sıra Gazze Şeridi’nde bulunan İsrail yerleşim birimlerinde ve işgal altındaki Beer al-Seba kentinde sirenlerin çaldığını bildirdi.