Hamas Temsilcisi 1 Yıldan Fazladır Arabistan Zindanında

Hamas’ın yıllardan beri Suudi Arabistan’da temsilciliğini yapan Dr. Muhammed El-Hudari ile oğlu Hani 4 Nisan 2019 tarihinde bu ülkede hapse atılmıştı. Yani burada cezaevinde bir yıllarını tamamladılar.

Dr. Muhammed El-Hudari ailesiyle birlikte 25 yıldan beri Suudi Arabistan’da ikamet ediyor. Bu süre içinde sürekli Filistin davasına hizmet verdi ve Suudi Arabistan ile Filistin halkı arasında kardeşlik bağlarının güçlendirilmesi için sürekli çaba sarf ettiler.

Ancak Suudi Arabistan son yıllarda İsrail’le yakınlaşma politikası karşısında, onların bu ülkede geçirdikleri onlarca yıl ve bu süre içinde gösterdikleri gayretler bir işe yaramadı ve Hudari oğluyla birlikte hapse atıldı.

8 Mart 2020 tarihine kadar haklarında herhangi bir suçlamada da bulunulmadı. Sadece gözlerden kaybolmuş gibi görünüyorlardı ve devlet bunun sebebini açıklamak bile istemiyordu. Uluslararası Af Örgütü’nün verdiği bilgilere göre de gözaltına alınmalarından sonraki iki aylık süre içinde tek kişilik hücrelere kapatıldılar.

Hudari’nin ailesi, dünyada gittikçe yayılan korona salgını karşısında 82 yaşındaki Muhammed El-Hudari’nin ve 48 yaşındaki oğlu Hani’nin hayatından endişe ediyor. Ailesi yaptığı açıklamada Muhammed El-Hudari’nin aynı zamanda on yıldan beridir prostat kanserinden muzdarip olduğuna dikkat çekti. Dolayısıyla korona virüsü karşısında hem yaşlılığından hem de kanser hastası olmasından dolayı birinci derecede risk altında olanlar arasında yer alıyor.