HAMAS Temsilcisi: MÜSLÜMAN Liderlerin UTANÇ Verici Siyasetine Şahidiz

Mescid-i Aksa basın toplantısı; İslâm’ın öncelikleri, direnişin devamlılığı konu başlığı altında bugün Hamas’ın İran temsilcisi Halit Kadumi, İslami Cihad’ın İran temsilcisi Nasir Ebuşehr ve İslami Uyanış Araştırma ve Uygulama Merkezi Başkanı Hüseyin Ekberi katılımıyla yapıldı.

Toplantıda Halit Kadumi “Şuan Mescid-i Aksa’da neler yaşanmaktadır?” Sorusuna verdiği yanıtta şunları söyledi: Bugün Amerikan liderliğinde bir küstahlığa şahit oluyoruz. İkinci konu ise bazı Müslüman ülkeler Filistin değerlerine karşı küstahça davranmaktadırlar.

Tüm bu koşullar Siyonist Rejim’in yanlış bir analiz yapmasına neden oldu elbette diğer bazı etkenler de buna yardım etti. Bu ortam Siyonist Rejim’in Filistin’e tamamen hakim olma hedefini gerçekleştirebilmesi için iyi bir fırsat oldu. 

Kadumi Filistinlilerin her şeyin farkında olduğunu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: Bugün halkı namazdan alıkoymak sadece uzaklaştırma değil belki siyasi bir uygulamadır. Geçmişte sadece 100 kişiyle Mescid-i Aksa’da cemaat namazı kılınıyorken bugün caminin etrafında binlerce kişi toplanmaktadır.

Mescid-i Aksa 1967 yılından bu yana Ürdün bakanlığının denetimindedir, bakanlıkta 800 kişi çalışmaktadır ve bunların yarısı gözetmendir. Sorun güvenlik kapıları ya da kameralar değil, asıl sorun onların bu mukaddes mekanı işgal etmeye hazırlanmalarıdır. 

Hamas’ın İran temsilcisi daha sonra sözlerini şöyle sürdürdü: Filistinlilerin eylemi mescidin dışındaydı ve onlar mescidin kendilerini Siyonist Rejim’in cinayetlerinden koruyacağını düşünüyorlardı ancak küstah Siyonist Rejim Filistinlilerin mukaddes mekanlarına hiçbir değer vermiyor ve mescide girerek onları kameraların önünde şehit ediyorlar. Bu pak kanlar Filistin halkının birlik ruhuna sahip olmasını sağladı.

Kudüs’ün kapılarının açılması gerektiğini iddia eden açıklamalara karşı şu uyarıda bulunmak istiyoruz; bize 1963’te başarıya çok yaklaşmış olan kıyamı hatırlatıyorsunuz. Mescid-i Aksa’nın namaz kılana ihtiyacı yok, Siyonist Rejim ile ilişkileri normalleştirmeye ihtiyacı yok, Mescid-i Aksa’nın ciddi desteğe ihtiyacı var. Her ne kadar bu yolda kurbanlar vermiş olsak da ancak bunun bizi yücelteceğinin farkındayız. 

Kadumi Filistinli şehit gençlerin pak kanlarının kurtuluş yolunu açacağını belirterek şunları söyledi: Şuan şu soru sorulmaktadır; İslam Ümmeti’nin görevi nedir? Bugün 2500 Filistinli genç Mescid-i Aksa’yı korumaktadır ve bunun için binlerce gencimiz daha var. 

Hamas temsilcisi açıklamalarının sonunda şunları söyledi: Siyonist Rejim’in cinayetleri sayılamayacak kadar çoktur. İnsan hakları hakkında konuşupta bu rejimin cinayetlerine göz yumanların sözlerini kabul etmiyoruz. İslam Dünyası’na Filistin halkı için ne yapacaklarını sormak istiyoruz.