Hamas Lideri Yahya Sinvar, İSRAİL’in KABUSU Oldu

Yahya el Senvar’ın İsmail Haniyye’nin ardından Hamas’ın yeni başkanı olarak seçilmesi, Siyonist İsrail siyasetçilerinde büyük bir korkuya neden olurken Arap medyası İsrail rejiminin zindanlarında 24 yıl kalan Yahya el Senvar’ın Siyonist rejim tarafından çok iyi tanıdığını vurguladı.

Siyonist rejim uzmanı Halit Merdavi İsrail rejiminin Filistin halkından korktuğunu belirterek “Siyonist rejim, Filistin halkının toprağını işgal ettiği için ve Filistin halkını resmiyette tanımak istediğinden Filistin milletinden korkmaktadır. Bu nedenle Filistin halkı ebu İbrahim olmadan da direnişine devam edecektir. Siyonist rejim Filistin halkının hakkını tanımak zorunda olduğu gibi işgal ettiği topraklardan kovulmalıdır. Bu doğru bir hareket ve düşüncedir. Bu yolda ise Filistin halkı hiçbir kişiden veya uluslararası kurum veya gruptan korkmamaktadır” ifadelerini kullandı.

Yahya el Senvan Filistin direniş hareketi Hamas’ın ilk kurucularındandır. Hamas hareketinin emniyet ve güvenlik birimi olan “Mecid” grubunun sorumlusu olarak Hamas bünyesinde büyük başarılara imza atmıştır.

Hamas hareketinin liderlerinden olan İsa el Neşar yaptığı açıklamada Yahya el Senvar’ın mücadeleci bir ruha ve tarihe sahip olduğunu belirterek “El Sinvar, İsrail rejiminin zindanlarına düşmeden öncede direnişçi olduğu kadar rejimin zindanlarında da direnmeye ve mücadele etmeye devam etmiştir. Özgürlüğüne kavuştuktan sonrada siyasi ve kültürel faaliyetlerine devam etmiştir” dedi.

El Senvar 2011 yılında İsrail rejimi ile yapılan antlaşma gereğince Hamas tarafından 5 yıl esir tutulan İsrailli Gulad Şalit’e karşılık olarak Siyonist rejim zindanlarından kalan binlerce Filistinlilerin serbest bırakılması yoluyla özgürlüğüne kavuşmuştur.