Gazze’de 9 Korona Virüs Hastası Taburcu Edildi

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı, korona salgınına yakalanıp iyileşen 10 kişiden 9 kişinin taburcu olduğunu, yedi vakanın ise izolasyon hastanelerinde tedavi edildiğini duyurdu.

Bakanlık Gazze’deki koronavirüs gelişmeleriyle ilgili yayınlayrer günlük raporunda, iyileşen 1 kişinin ise Rafah’ta karantina süresinin devam ettiğini belirtti.

Yapılan açıklamada, Gazze’de son 24 saatte yeni koronavirüs vakasına rastlanmadığı kaydedildi.

Açıklamada salgının başladığı günden beri 4427 test yapıldığı bunlardan 4410’unun negatif, 17’sinin ise pozitif çıktığı söylendi.

Ayrıca açıklamada, şimdiye kadar sadece Gazze’deki özel karantina merkezlerinde 1998 kişinin karantina altında kaldığı ifade edildi.

Gazze’de yaklaşık 14 yıldır abluka devam ederken, yaşanan sıkıntı ve endişe yalnız bölge sakinleri tarafından değil, İsrailli insan hakları kuruluşları ve uluslararası örgütler tarafından da dile getiriliyor.

İnsan hakları örgütleri ise abluka nedeniyle zor durumda olan Gazze’de yoksulluk, altyapı eksikliği ve nüfus yoğunluğu gibi nedenlerle bölgenin virüs karşısında savunmasız bir durumda olduğu uyarısı yapıyor.