HAMAS Lideri, SEÇİM Kuruluyla Görüştü

Hamas Siyasi Birimi Başkanı İsmail Heniyye, Filistin Merkez Seçim Kurulu Başkanı Hanna Nasır ile Gazze’deki ofisinde görüştü.

Dün Beyt Hanun “Erez” Kapısı’ndan geçerek Gazze’ye ulaşan Nasır ile Heniyye arasında gerçekleşen görüşmenin parlamento seçimleri konusu üzerinde yoğunlaştığı kaydedildi.

Filistin Merkez Seçim Kurulu Başkanı’na Gazze ziyaretinde yardımcılarının eşlik ettiği ve toplantıya Heniyye’nin yanında bazı Hamas liderlerinin de katıldığı belirtildi.

Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas, geçtiğimiz Aralık ayında Filistin Parlamentosu’nu feshederek altı ay içinde seçim yapılması kararı almıştı.

Abbas’ın parlamentoyu feshetme kararı Filistin’de hukuki ve siyasi tartışmalara yol açarken, bazı yorumcular Filistin Yönetimi Başkanı’nın kararının anayasaya aykırı olduğunu ve bölünmeyi kökleştirdiğini söyledi.

Bazı yorumcular ise bu fırsatın değerlendirilmesi ve seçimlerin yapılarak Batı Yaka ve Gazze Şeridi arasında birliğin sağlanması çağrısında bulundu.

Hamas’ın seçimleri kazandıktan sonra Gazze Şeridi’nde kontrolü sağladığı Haziran 2007’den bu yana Filistin’de bölünmüşlük hali yaşanıyor.