HAMAS: İttifaklarımızın Tek Amacı Davamız ve Direniş…

Hamas’ın Siyasi Büro üyesi ve hareketin başkanının Gazze’deki yardımcısı Halil El-Hayye, hareketlerinin ittifaklarının amacının Filistin davasına ve direnişine hizmet olduğunu, direnişinin hedefinin Filistin olduğunu ve dışarıda herhangi bir savaşlarının olmadığını söyledi. 

Hamas’ın Gazze’deki Dış İlişkiler Dairesi’nin düzenlediği ve ulusal liderlerin, sivil toplum önderlerinin, kitlesel hareket liderlerinin ve basın mensuplarının katıldığı ulusal buluşmada konuşan El-Hayye, Hamas’ın açık bir yolda ilerlediğini, bu yolda davayı siyasetçilerin, partilerin ruhlarında, yer yüzünün doğusunda ve batısında nasıl canlı tutabilecekleri üzerinde çalıştıklarını ifade etti. 

El-Hayye, tüm ümmetten Kudüs ve Filistin için verilen savaşa destek vermesini isterken, işgal rejiminin amacının Filistin davasını tamamen bitirmek olduğunu hatırlattı. 

Ulusal birliğin gerekli ve zorunlu olduğunu dile getiren El-Hayye, dağınık güçlerle düşmanın gücünü kırmanın ve vatanı özgürlüğüne kavuşturmanın mümkün olamayacağını dile getirdi. 

El-Hayye, Rusya-Ukrayna Savaşı’nın batının ahlâk anlayışını gün yüzüne çıkardığını, Filistin halkının direnişini “terör” olarak nitelendiren Batının Ukrayna’ya her türlü desteği verdiğini hatırlattı. 

Katar’ın Gazze’nin yeniden imarı için yaptığı mali yardımlara teşekkür eden El-Hayye, İran’ın Filistin davasına desteğinden de memnun olduklarını, şimdi İran’ın Gazze ablukasının kırılmasında nasıl bir rolünün olabileceği üzerinde düşündüklerini ifade etti. 

Filistin halkının aç bırakılmasını kabul edemeyeceklerini, işgal rejiminin ihlallerine karşı Filistin halkının her an patlaması ihtimalinin bulunduğunu dile getirdi.