Hamas: Kahire Görüşmeleri Sorunları Çözecek

Bahr, Yönetim ve Siyaset Akademisi’nin Vakıflar Bakanlığı’yla birlikte Gazze’de düzenlediği “Filistin-Mısır İlişkilerinin Güçlendirilmesi ve Gazze’ye Yansımaları” konulu konferansta yaptığı konuşmada, son dönemde Mısır’dan gelen olumlu açıklamaların yeni bir dönemin başlangıcına işaret ettiğini belirtti.

Filistin-Mısır diyaloğunun önümüzdeki günlerde meyvesini vermesini ve anlaşmazlıkların sona erdirmesini beklediklerini ifade eden Bahr, ilişkilerin düzelmesinin hem Filistin halkının ve hem de Mısır halkının yararına olacağını bildirdi.

Görüşmelerin ablukanın tamamen sona ermesi ve Rafah Kapısı’nın sürekli açık kalmasıyla sonuçlanmasını ümit ettiklerini kaydeden Bahr, Mısır ve Gazze Şeridi arasında kurulacak bir serbest ticaret bölgesinin Gazze Şeridi ekonomisini kurtaracağını ifade etti.

Bahr, Filistin-Mısır ilişkilerinin her alanda güçlendirilmesi için yapılacak girişimlerin Filistin Parlamentosu tarafından destekleneceğini, Gazze Şeridi’nin Mısır’ın kapısı ve Mısır’ın da Gazze Şeridi’nin stratejik derinliği olduğunu söyledi.