HAMAS: İsrail İle Normalleşme, Affı Olmayan Bir Suç!

Hamas Siyasi Birim Başkanı İsmail Heniyye, işgalci İsrail ile normalleşme suçunun arkasında duranların, İsrail’i; Filistin halkına, Mescidi Aksa’ya ve Kudüs’e karşı takındığı düşmanca tavrının dozunu artırma konusunda cesaretlendirdiğini ifade etti.

İşgalici İsrail İle Normalleşmeye Karşı Sanal Arap Forumu’nda konuşan Hamas lideri Heniyye, “İsrail’le normalleşme, büyük bir suç olmanın ötesinde affı olmayan bir hatadır; Filistin halkının ve İslam ümmetinin göğsüne hain bir bıçak saplama girişimidir.” şeklinde konuştu.

Allah’a iman eden bütün Müslümanların Filistin davasına sahip çıkmaya devam edeceğini vurgulayan Heniyye, siyaset, ekonomi, basın veya kültür yoluyla İsrail’i günahsız barış güvercini gibi göstermek suretiyle başlatılan normalleşme süreci girişimlerinin boşa çıkacağının ve işgal nefretini Müslümanların kalbinden sökmeyi başaramayacaklarının altını çizdi.

Filistin davasını yok etmeye yönelik algı yönetimine savaş açtıklarını aktaran Hamas lideri, Siyonist İsrail’in sinsi planlarını bertaraf etmek için, herkesin Müslüman kimliğiyle, bulunduğu makamla, taşıdığı sıfatlarla bu savaşın birer askeri olabileceğini belirtti.

İsrail ile her türlü normalleşmeyi en sert şekilde kınayan İsmail Heniyye açıklamasında, “Davamızın adaletli olduğuna ve işgalin elbet bir gün topraklarımızdan gideceğine olan inancımız tamdır. Ümmetimiz ve milletimiz için yaklaşan bir zafer ve yakın bir şafak vardır. O günde buluşmak ümidiyle.” ifadelerine yer verdi.

Körfez ülkelerinde son dönemde İsrail ile ilişkileri normalleştirme ve bunun mümkün olduğu yönünde bir kamuoyu algısı oluşturma çabasına girildiği gözleniyor.

Normalleşme yönündeki adımlar karşılıklı toplantılar, ziyaretler ve çalıştaylarla destekleniyor. Başta Filistin halkı olmak üzere bölge halklarının karşı çıktığı ABD Başkanı Donald Trump’ın İsrail-Filistin sorununa çözüm bulmak üzere ortaya attığı sözde Ortadoğu Barış Planı da birçok Körfez ülkesinde kabul görmüştü.