HAMAS: Esir Takasında Önemli Gelişmeler Var

Hamas hareketi lideri vekili Musa Abu Marzuk, Siyonist rejimin birkaç gecikmeden sonra esir değişimi davasına müdahale etmeye karar verdiğini duyurdu.

Fars Haber Ajansı’na göre Ebu Merzuk, el-Arabi Al-Cedid’e ”bu davada köklü bir değişiklik olduğunu” ve Siyonist rejimin Hamas’ın taleplerini kabul etmesi halinde esir değişimi davasının birkaç hafta içinde hazır olacağını söyledi.

Merzuk, Siyonistlerin esir değişimini geciktirirken aynı zamanda zaman içinde manevralar yaptığını, tutuklular meselesinin Gazze Şeridi’nin yeniden inşası meselesinden ayrılması gerektiğini vurguladı.

Hamas yetkilisi, Siyonistlerin daha önce tüm siyasi ve sosyal meseleler karşılığında İsrailli mahkumların serbest bırakılmasını talep ettiğini ve mahkum değişiminin nedenlerinden birinin Siyonist güvenlik heyetinin Kahire ziyareti olduğunu kaydetti.

Bu arada Siyonist rejim, Gazze Şeridi’nin yeniden inşasını mahkum değişimi de dahil olmak üzere diğer meselelerle ilişkilendirmekte ısrar ediyor.

Musa Ebu Merzuk, mübadelenin niteliği veya Hamas’ın talepleri hakkında yorum yapmadı, ancak hareket daha önce 2011 mahkumlarının serbest bırakılmasını ve Hamas’ın hapsedilen Siyonist askerlerin akıbeti hakkında bilgi vermesini talep etmişti.

Siyonist rejim zindanlarında  4 bin 850 Filistinli esir bulunuyor.  Bunların arasında 41 kadın ve 225’i  çocuktur.