HAMAS: Esir Takasına Dair İsrail İle Temas YOK!

Hamas’ın Gazze Şeridi’ndeki ofis başkanı Yahya Sinvar, Pazar günü yaptığı açıklamada, Siyonist rejimle mahkumların değişimi konusundaki görüşmelerin olduğunu reddederek; “Bu rejim, bu konuda karar vermeye kadir değil.” diye belirtti.

Yahya Sinvar, bir internet sitesine açıklamalarda bulunarak; “Siyonistler bu ‘stratejik’ davada önemli kararlar vermeye kadir değil. Onların bütçeyi onaylayabilen bir hükümeti bile yok. Ancak biz, mahkumlarımızı serbest bırakmaya hazırız ve elimizden gelenin en iyisini yapacağız.” dedi.

Bu sözler, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun ofisindegörevli ve esirlerle görevli koordinatör Yron Bloom’un iddialarına cevap olarakverildi. Siyonist taraf, Pazar günü sabahı erken saatlerde Hamas iletutsakların değişimi konusunda yapılan dolaylı görüşmelerde iyi ilerlemekaydettiklerini iddia etmişti.

Netanyahu hükümeti, Hamas’ın esir olarak tuttuğu Siyonistaskerlerin ailelerine, onların serbest bırakılacaklarına dair söz verdi vekabine değişikliği için halk desteği kazanmak için bu önemli karara ihtiyaçduyuyor gibi görünüyor. Tel Aviv’in krizi çözmedeki son beş yıldakibaşarısızlığı, ailelerin güçlü protestolarına yol açtı ve hatta geçtiğimizgünlerde Hamas’ın esir tuttuğu Hedar Golden’in annesi, Yron Bloom’a karşı ciddiitirazda bulundu.

İzzeddin el-Kassam direniş grubu, 2016 yılında 4 Siyonistaskerin yanlarında esir olarak tuttuklarını açıkladı. Fakat onlarınyaşadıklarını veya öldüklerini dair bir açıklamada bulunmadı. Hamas, özellikleuzun hapis cezasına çarptırılan Filistinli mahkumların serbest bırakılmasıkarşılığında bu askerlerin teslim etmeye hazır olduğunu açıklamıştı.