İsrail 40 Filistinliyi Gözaltına Aldı

İsrail işgal güçleri dün gece ve sabah Filistin’in işgal altındaki Batı Şeria bölgesinde muhtelif yerlere yaptıkları baskınlarda, 40 kadar Filistinliyi evlerini basarak geniş çaplı aramalar yaptıktan sonra gözaltına aldılar. 

Baskınların daha çok Batı Şeria’nın kuzey kesiminde yer alan Tulkerem, Cenin, Nablus ve Kalkilya bölgelerinde, güneydeki El-Halil bölgesinde ve orta bölgenin doğusundaki Eriha’da yoğunlaştığı belirtildi. 

Hükümete bağlı olmayan bir gönüllü kuruluş niteliğindeki Filistin Esir Kulübü tarafından yapılan açıklamada işgal güçlerinin Nablus’un Eski Şehir kısmından yaralı durumdaki İkrime El-Hammaş’ı, onun yanı sıra Nablus’un içinden ve kasabalarından birçok kişiyi gözaltına aldıkları belirtildi. Açıklamada Batı Şeria’nın diğer bölgelerinde gözaltına alınanların da isim listesi verildi. 

İşgal güçleri rutin hale getirdikleri ve genellikle gece yarısından sonra ve şafak sökmeden önce gerçekleştirdikleri baskınlarda evlerin mahremiyetlerini ihlal ediyor, insanları uygun olmadıkları bir halde yataklarından kaldırıyor, geniş çaplı aramalar yapıyor, özel eşyalarını karıştırıyor, ev eşyalarına büyük zarar veriyor, buldukları zaman kıymetli eşyalarını ve paralarını çalıyor, silahlarıyla dehşet saçarak çocukları korkutuyor ve bazılarını da gözaltına alıyorlar. Bu baskınlar yüzünden işgal altındaki Kudüs’te ve Batı Şeria bölgesinde yaşayan Filistinliler hiçbir zaman güven ve huzur içinde yatamıyor. Çünkü her an bir işgalci ekibin baskın düzenlemesi ihtimali var.