Hamas: Bilim İnsanı El-Batş’ın Kanı Boşa Gitmeyecek

Hamas, 21 Nisan 2018’de Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’daki evinden çıkıp sabah namazı için camiyi gittiği sırada motosikletli iki kişi tarafından saldırıya uğrayan 35 yaşındaki Filistinli bilim insanı Fadi el-Batş’a yönelik suikastın yıldönümü münasebetiyle açıklamalarda bulundu.

Hamas Sözcüsü Abdullatif el-Kanu yaptığı basın açıklamasında, “Filistinli bilim adamı Fadi Al-Batş’ın kanı İsrail işgaline ve istihbarat servislerine musallat olmuş bir lanet olmaya devam edecek ve bu kan boşa gitmeyecek.” ifadelerini kullandı.

İslam âleminin ve Filistin halkının bilim adamlarının suikastlarla ortadan kaldırıldıklarına dikkat çeken Hamas Sözcüsü el-Kanu, “Suikast yoluyla, ümmetimizin içindeki verimliliği ve ilmi başarıları yok edemeyecekler. Ya da halkımızın, işgali sonlandırmak için verdiği mücadele yolundaki bilimsel ilerlemeye ve bilişsel gelişime engel olamayacaklar.” şeklinde konuştu.

El-Kanu, işgalcilerin, istihbarat servisleriyle yurtdışındaki Filistinli akademisyenlerin bile peşinde koşmasının, nerede olursa olsun Filistin halkına yönelik suç işlemeye devam ettiğinin kanıtı olduğunu vurguladı.

“Şehidinden bilim adamına kadar hiçbir Filistinlinin kanı boşa gitmeyecektir” ifadelerini kullanan Hamas sözcüsü, bundan iki yıl önce böyle bir günde Kuala Lumpur’daki evinden çıkıp sabah namazı için camiye gittiği sırada Siyonist rejimin haydutları olan Mossad ajanları tarafından şehit edilen Fadi el-Batş’ı her yıl anacaklarının ve hiçbir zaman unutmayacaklarının altını çizdi.