Filistinli 5 Şehidin Daha Naaşı İsrail’in Elinde

Kahrolası işgal rejimi, geçen günlerde şehit olan esir Nur Cabir el-Bergusi’nin naaşını teslim etmiş olsa bile, hala işgal hapishanelerinde şehadete kavuşmuş 5 esirin naaşını teslim etmemekte ısrar ediyor.

Filistin Esirler Cemiyetine göre, naaşı teslim edilmeyen ilk şehitlerden 1980’de Askalan Cezaevi’nde şehit düşen Kalkiliya’dan Üneys Mahmud’tur. 30 yıl geçmesine rağmen şehidin naaşı hala gizleniyor.

2018’de şehit olan Kudüs’ten Musa Uveysat, 2019’da şehit olan Gazze’den Faris Ahmed Barud, Behtüllahim’den Nassar Takatıka ve Nablus’tan Bessam es-Sayih’in naaşları da hala işgalci tarafından gizleniyor.

Filistin Esirler Cemiyetinin verdiği bilgilere göre, Şehit Nur el-Bergusi’nin şehadetiyle birlikte İsrail hapishanelerinde 1967’den bu yana 68’si tıbbi ihmal, 75’i gözaltına alındıktan sonra kasten öldürülme, 7’si hapishanede doğrudan ateş açılma ve 73’ü işkence sonucu 223 Filistinli şehit oldu.

Şehit esir Nur Cabir el-Bergusi de baygınlık nöbeti geçirdikten sonra tıbbi müdahalenin geç kalması sonucu şehit oldu.

İşgalci İsrail hapishanelerinde ihmaller ve ihlaller dolayısıyla hayatını kaybeden Filistinli tutukluların ilki 1967 yılında şehit olan Ahmed Nuveyri’ydi.