Hamas: Barış ve Vahdetin Destekçisiyiz

Hamas Hareketi Siyasi Büro Başkan Yardımcısı İsmail Haniye, Hamas Hareketinin barış anlaşmasından ve vahdetten yana olduğunu, bu hedefe ulaşmak için şu zamana kadar gereken esnekliği ortaya koyduğunu ifade etti.

Hamas Hareketi’nin kuruluşunun 29. yıldönümü münasebetiyle Birzeit Üniversitesi’nde düzenlenen bir etkinlikte konuşan Haniye “Halkımızın birlikteliğini sağlamadan ulusal hedeflerimizde başarıya ulaşmamız imkansız…” ifadelerini kullandı.

“Kudüs intifadası bu halkın hala dimdik ayakta olduğunu ve Filistinli gençlerin şartların zorluğuna rağmen kararlı olduklarını ortaya koymuştur” diyen İsmail Haniye Hamas Hareketinin ulusal ve İslami sabitelere bağlı olduğunu ve asla vazgeçmeyeceğini belirtti.

“İntifada ve direniş” stratejisinin Filistin topraklarının özgürleşmesi için gerçekçi bir çözüm olduğunu vurgulayan Hamas yetkilisi “Direniş sayesinde Gazze özgürleşti. Direniş sayesinde esirlerimizin bir kısmının serbest bırakıldığı bir anlaşma masasına oturabildik” ifadelerini kullandı. İntifada hareketinin de Filistin halkının topraklarına ve vatanına nasıl bağlı olduğunu gösterdiğini ifade etti.

Hamas Hareketinin “mukaddes değerler” hususundaki hassasiyetine vurgu yapan Haniye “İşgal güçlerinin Aksa üzerindeki planlarını uygulamalarına asla izin vermeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Hamas’ın önceden olduğu gibi yeniden esir takası üzerine anlaşma yapma gücüne sahip olduğunu ifade eden İsmail Haniye bu hususta Filistinli esirlere söz verdiklerini belirtti ve Kassam Tugaylarının bu gücü elinde bulundurduklarını vurguladı.

Arap ve Müslüman komşularıyla ilişki kurma hususunda Hamas Hareketinin istekli olduğunu belirten İsmail Haniye, Arap ve Müslüman devletlerin Filistin davası karşısındaki duyarsızlaşmalarına rağmen hareketin Filistin davasını bölgenin öncelikleri arasına yerleştirmek için çaba sarf ettiğini belirtti.

İsmail Haniye’nin ve çok sayıda şehit ailesi ve temsilcinin katıldığı söz konusu program işgal güçlerinin üniversite yönetimine yönelik yoğun baskısına rağmen gerçekleşti.