Filistinli Şair Ahmed Dahbur VEFAT ETTİ

Dahbur’un vefat haberi üzerine taziye mesajı yayınlayan Filistin Kültür Bakanlığı, “Ramallah şehrinde hayata veda eden büyük şair Ahmed Dahbur’u kaybettiğimizi büyük bir üzüntüyle belirtir, onun vefatının sadece Filistin’de değil, sanat ve insanlık düzeyinde de büyük bir kayıp olduğunu ifade etmek isteriz” ifadesini kullandı.

GÖZAT  İsrail'den Filistin ve Lübnan İçin YENİ KOMANDO BİRLİĞİ TATBİKATI

Enformasyon Bakanlığı da Dahbur ile ilgili taziye mesajı yayınlayarak, ölümünden büyük üzüntü duyduklarını ifade etti.

Şair Ahmed Dahbur kimdir?

1946 yılında Hayfa’da doğan Dahbur, Suriye’nin Humus şehrindeki Filistin kampında büyüdü ve öğrenimini tamamladı. Ailesi 1948 felaketinden sonra Lübnan’a, oradan da Suriye’ye geçmişti.

GÖZAT  Hamas'tan Gazze'de Mazin Fukaha Operasyonu

1988 yılına kadar Lotus Dergisinde Genel Yayın Yönetmenliği yaptı. Dahbur, Filistin Kurtuluş Örgütü’ne bağlı Kültür Dairesinde müdür olarak çalıştığı gibi, Filistinli Gazeteciler ve Yazarlar Birliği üyeliğini yaptı.

1988 yılında Tefik Ziyad ödülünü şiir dalında alan Dahbur’un birçok şiir kitabı yayınlandı.

GÖZAT  Hamas: Feda Eylemleri, İsrail İşgalinin Haklı Sonucu

Çocuk Gözleri (Beyrut, 1964), Filistinli Çocuğun Hikayesi (Beyrut, 1971), Bunun Dışında Başka Bir Şeyle Geldim (Beyrut, 1977), Yirmi Bir Deniz (Beyrut, 1981), Beş Parmakla Tanıklık (Beyrut, 1983), Divan (Beyrut, 1983) adlı kitaplar yayınlanan kitaplarından bazılarıdır.

Son yıllarda ciddi hastalıklarla boğuşan Dahbur, vefat etmeden önce Ramallah’taki El-İstişari Hastanesinde tedavi görmekteydi.