HAMAS: Artık Daha Güçlü ve Daha Azimliyiz!

Hamas’ın Ulusal İlişkiler Birim Başkanı Husam Bedran, Hamas hareketinin, eskiye nazaran daha sağlam, daha güçlü, daha azimli ve daha dirençli olduğunu vurguladı.

Hamas’ın önde gelen yöneticilerinden Bedran, Hamas’ın, davasının saflığını ve asaletini koruduğunu belirterek, hareketin ilkelerine bağlı, şehitlerine karşı vefalı olduğunu ve kurucularının yolundan sapmadığını belirtti.

Bugün İslam aleminin birçok yerinde Filistin İslami Direniş Hareketi’nin Hamas 33. kuruluş yıl dönümü kutlanıyor. İsrail işgaline karşı başlatılan kutlu cihadın liderliğini yapan Hamas, başta Şeyh Ahmed Yasin olmak üzere direnişçi liderler tarafından 14 Aralık 1987’de kuruldu. İsrail’e karşı askeri alanda gösterdiği başarılar neticesinde hareket, 1992’de İzzeddin el-Kassam Tugayları adıyla, silahlı bir direniş kanadı oluşturdu.

Bedran, her türlü direnişin, Hamas hareketinin temelini teşkil ettiğini ve fikir, kültür, yöntem ve uygulama başta olmak üzere hayatın her safhasında direnişin uygulanmaya devam edildiğinin altını çizdi.

Hamas’ın ilk gün neredeyse bugün de aynı yerinde olduğunu aktaran Bedran, “Hamas, bugün için Filistin davasının tasfiye edilmesinin önündeki en büyük engel olup aşılaması güçtür. Çünkü hareket, Filistin halkı tarafından kucaklanmış, halkı tarafından sahip çıkılmıştır. Aynı şekilde Arap ve İslam alemi arasında da büyük bir destek görüyor.” ifadelerini kullandı.

Filistin davasının ileri gelen isimlerinden Bedran, “Hamas, doğruluğu, dürüstlüğü ve tutumlarının netliği nedeniyle birçok kesim tarafından saygı görüyor, takdir ediliyor ve güveniliyor.” dedi.

Filistin halkına seslenen Bedran, “Hamas, sizdendir ve sizin için vardır; size karşı dürüst ve hedeflerinizi gerçekleştirmek için gayret ediyor.” şeklinde konuştu.