Gazze’de Korona Virüs Test Kiti BİTTİ!

Gazze bölgesindeki Sağlık Bakanlığı, test malzemelerinin bitmesi sebebiyle Gazze Merkez Laboratuvarı’nda koronavirüs hastalarının teşhis edilmesi amacıyla yapılan test işlemlerinin durdurulduğunu açıkladı.

Sağlık Bakanlığı yaptığı açıklamada konuyla ilgili tüm organları acil bir şekilde devreye girmeye ve test işlemlerinin yeniden başlatılabilmesi için gereken malzemelerin temini konusunda yardım ve destek sağlamaya çağırdı.

Gazze bölgesinde Sağlık Bakanlığı’nın bugün koronavirüs sebebiyle 5 ölüm kaydettiği, 2000 kişi üzerinde test yaptığı ve 726 yeni pozitif vaka tespit ettiği bildirildi.

Bu son rakamlara göre Gazze bölgesinde, Mart ayından bu yana 25 bin 121 vaka tespit edildiği, bunlardan 10 bin 591 vakanın aktif durumda olduğu; koronavirüs sebebiyle ölenlerin toplam sayısının ise 139 olduğu; hastanelerde tedavi görenlerin sayısının 375’i bulduğu, bunlardan 157 kişinin durumunun ağır olduğu belirtildi.

Ramallah’taki Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ise Filistin’in genelinde son 24 saat içinde koronavirüs sebebiyle 17 ölüm, 2333 yeni vaka tespit edildiği, 1758 koronavirüs hastasının ise iyileştiği belirtildi.

Bakanlığın günlük raporunda koronavirüsten iyileşenlerin oranının %76.4, aktif vakaların %22.8, vefat edenlerin ise %0.8 olduğu belirtildi. Raporda 69 hastanın hastanelerde yoğun bakımda tutulduğu, 18 kişinin ise solunum cihazına bağlandığı ifade edildi.