GAZZE’de Kişi Başı Günlük GELİR 2 Dolar

Milletvekili El-Hudari, ablukanın ağırlaşması ve Kerem Ebu Salim Kapısı’nın 36 gündür neredeyse tamamen kapalı olması sebebiyle fakirlik oranının da yüzde 85’e yükseldiğini ifade etti.

El-Hudari, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, gençler arasında işsizlik oranının yüzde 62 civarında olduğunu ve 12 yıldır süren abluka nedeniyle 350 bin işçinin sürekli işsiz olduğunu bildirdi.

Her gün yüzlerce işçinin işsizler ordusuna katıldığına dikkat çeken El-Hudari, ticaret malları ve hammadde girişine izin verilmediği için fabrika ve atölyelerin kapalı olduğunu, iş fırsatı olmadığını söyledi.

Gazze Şeridi’nde durumun tehlikelinin de ötesinde olduğu ve daha da kötüye gidebileceği uyarısında bulunan El-Hudari, ablukanın ağırlaştırılmasının insani durumun daha çok kötüleşmesine yol açtığını belirtti.

Kurban Bayramı’nın ve yeni eğitim-öğretim yılının yaklaştığını hatırlatan El-Hudari, 100 milyon dolarlık malın İsrail tarafından tırlarda Kerem Ebu Salim Kapısı’nda bekletildiğini açıkladı.

El-Hudari, ablukadan ve her türlü sonucundan işgal yönetiminin sorumlu olduğunu vurguladı ve ablukanın sona erdirilmesi için müdahale çağrısında bulunarak “Dünya daha ne bekliyor?” diye sordu.