GAZZE Yaptırımlarına Karşı MESCİDİ AKSA’da Eylem

Fakat Kudüs’te, Mescidi Aksa’da Filistin Yönetimi’nin Gazze’ye uyguladığı yaptırımlara son verilmesi talebiyle yüzlerce kişinin katıldığı bir gösteri düzenlendi.

Filistin Enformasyon Merkezi muhabirinin verdiği bilgilere göre gösteriye erkeklerden, kadınlardan ve çocuklardan yüzlerce kişi katıldı ve göstericiler Filistin Yönetimi’nden Filistin halkının yanında yer almasını, siyonist işgal rejimiyle güvenlik işbirliğine son vermesini istediler.

Göstericiler Filistin Yönetimi’nin Gazze’ye uyguladığı insanlık dışı yaptırımları protesto eden pankartlar taşıdı, Gazze ve direniş lehine sloganlar attılar.

Abbas yönetimine bağlı polisler iki gün önce, Çarşamba akşamı bayram dolayısıyla konulan yasağı gerekçe göstererek, Ramallah’ta Gazze’ye yönelik yaptırımların protesto edilmesi amacıyla düzenlenen gösteriye saldırı düzenlemiş, göstericilerin bazılarını şiddetli bir şekilde darp etmiş en az on beş kişiyi de gözaltına almışlardı. Abbas yönetimi Nablus’ta düzenlenmesi planlanan benzer bir gösteriyi de engellemişti.

Hukukçular Abbas yönetiminin bayramı bahane ederek koyduğu yasağın anayasaya aykırı olduğunu ve bu yasağın asıl amacının Gazze’ye yönelik yaptırımlara karşı tepkilerin durdurulması olduğunu dile getirdiler.