GAZZE Özgürlük Filosu AKDENİZ’de İlerliyor

Gazze Şeridi’ne uygulanan ablukayı deniz yoluyla kırmak için başlatılan ve Uluslararası Özgürlük Filosu Koalisyonu tarafından “Filistin için adil bir geleceğe” sloganıyla düzenlenen etkinliğe birçok ülkeden aktivistler katılıyor.

Uluslararası Ablukayı Kırma Komitesi Başkanı Zahir Biyravi, “Arabi 21” sitesine yaptığı açıklamada, yolculuğun bir hafta ya da daha fazla sürebileceğini, daha sonra filonun Gazze sahillerine ulaşacağını bildirdi.

Biyravi, Özgürlük Filosu’nda 15 ülkeden 45 aktivistin yer aldığını ve gemilerin Büyük Dönüş Yürüyüşü gösterilerinde yaralananların tedavisinde kullanılması için bir miktar tıbbi malzeme taşıdığını açıkladı.

En kötü ihtimalin gerçekleşmesinin uzak ihtimal olmadığına dikkat çeken Biyravi, işgal güçlerinin korsanlık yapıp gemilere el koyabileceğini ve aktivistleri gözaltına alabileceğini söyledi.

Biyravi, aktivistlere olası durumlarda nasıl davranmaları gerektiği konusunda eğitim verildiğini kaydederek, Özgürlük Filosu’yla Gazze’ye doğru gitmekte olan aktivistlerin morallerinin yüksek olduğunu belirtti.