Biden, Trump’ın İsrail-Kudüs Planını Devam Ettirecek

ABD’nin seçilmiş Başkanı Joe Biden’ın Dışişleri Bakanı olarak atayacağı isim olan Antony Blinken, ABD’nin, işgal altındaki Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımayı sürdüreceği sözünü verdi.

Açıklamaları tepkilere neden olan Blinken, bununla yetinmeyip büyükelçilik binasının da Kudüs’te kalmaya devam edeceğini söyleyerek Yahudi lobilerine göz kırptı.

Russia Today’in (RT) aktardığına göre, Senato Dış İlişkiler Komitesi’ndeki oturumda adaylığının onaylanmasından önce senatörlere konuşan ABD’nin yeni Dışişleri Bakanı adayı Blinken, “Kudüs’ün İsrail başkenti olduğunu onaylıyor musun? ABD’nin İsrail Büyükelçiliği binasının Kudüs’te kalma kararına bağlı kalacak mısın?” sorularına iki defa “evet” yanıtı verdi.

İşgalci İsrail’e verdikleri desteği sürdüreceklerini vurgulayan ve bu ülkenin ABD’nin bölgedeki en önemli müttefiki olduğunu belirten Blinken, “Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımayı sürdüreceğiz ve büyükelçiliğimiz de Kudüs’te kalmaya devam edecek.” ifadesini kullandı.

Söz konusu oturumda iki devletli çözüm önerisini desteklediğini söyleyen Blinken, Filistin-İsrail çatışmasının çözümünü “büyük bir zorluk” şeklinde nitelendirerek, yakın gelecekte bu konuda ilerleme sağlamanın zor olacağını vurguladı.

Biden’ın Dışişleri Bakanı adayı Blinken, Senato Genel Kurulu’nda yapılacak oylamada salt çoğunluğun oyunu alması durumunda ülkenin 71. Dışişleri Bakanı olacak. ABD Başkanı Trump, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile Beyaz Saray’da düzenlediği ortak basın toplantısında tek taraflı sözde Orta Doğu barış planını kamuoyuna açıklamıştı. Ardından, sözde barış planı kapsamında Kudüs, İsrail’in “bölünmez” başkenti olarak ilan edilmişti.