Filistin ve BM’den İsrail’e Yerleşke Tepkisi

BM Genel Sekreteri António Guterres’in barışa zarar veren ve iki devletli siyasi çözümü engelleyen her türlü adıma karşı olduğunu vurgulayan Stephane Dujarric; “Filistin halkı ve İsraillilerin yan yana barış içerisinde yaşamaktan başka seçenekleri yok.” ifadelerini kullandı.

BM, geçtiğimiz aralık ayında 2334 sayılı yasayı onaylamış ve söz konusu yasa İsrail rejiminin Filistin topraklarındaki yerleşke faaliyetleri kınanmıştır.

GÖZAT  Türkiye Dışişlerinden Siyonist İsrail Yerleşim Birimine Kınama

Bir diğer yandan Filistin Özgürlük Komitesi sözcüsü Hanan Aşravi, Siyonist rejimin aldığı yerleşke kararını şiddetle kınadığını belirtmiştir.

Hanan Aşrabi yaptığı açıklamada; “Filistin halkının 41. Filistin Toprak Gününü kutladığı bir günde İşgalci İsrail rejimi Filistin topraklarında yeni yerleşke faaliyetlerine başladığını duyurmuştur” ifadelerini kullanarak İsrail rejiminin 41 yıllık siyasetinin değişmediğini vurguladı.

GÖZAT  Siyonist İsrail'den 1993'ten Beri İlk Yeni İşgal Yerleşim Birimi

“Binyamin Netanyahu ve İsrail rejiminin faşist kabine üyeleri emperyalist siyasetlerine ve soykırımlarına açıkça devam etmektedir” diyen Hanan Aşrabi, bunun Filistin halkının insani haklarına vurulmuş darbe olduğunu belirtti.

Hanan Aşrabi son olarak, BM’den İsrail rejimini 2334 sayılı kanuna uymaya zorlamasını istedi.