GAZZELİ Hastaların Çektikleri Hiçbir VİCDANA SIĞMAZ!

Gazze üzerine çöken insanlık felaketinin karşısında susmanın mümkün olmadığını belirten Yusuf, dünyanın özgür insanlarından muhtemel daha büyük bir felaketin önüne geçmek için harekete geçmelerini istedi.

Yusuf yaptığı açıklamada “Gazze halkına uygulanan ağır ambargo bölgeyi felaketin eşiğine getirdi. Bu durum özellikle sağlık sektörünü tehdit ediyor. Hastanelerde kullanılan elektrik santrallerinin yakıt yokluğundan dolayı durması, ilaçlarla tıbbi malzemelerin tükenmesi var olan felaketi katmerleştiriyor. Gazze’deki hastaların çektiği sıkıntılar, vicdanı olan hiçbir insanın kabulleneceği bir durum değildir” dedi.

İsam Yusuf, son iki ayda altı çocuğun tıbbi malzeme eksikliği nedeniyle vefat etmesinin vicdanı olan ve ahlaki değerleri taşıyan hiçbir insanın kabullenebileceği bir durum olmadığına dikkat çekti.

Gazze halkının yaşadığı sıkıntılar karşısında susmayı tercih eden uluslararası camiayı eleştiren Yusuf, “Uluslararası camia yol ayırımındadır. Tercihi yapmak zorundadır. Ya ahlakına, medeniyet ve insanlık değerlerine göre yerini alacak, ya da Gazze halkının yaşadığı ambargoya seyirci kalarak ve bebeklerin ölümüne seyrederek insanlık medeniyetten önceki duruma dönecek” ifadesini kullandı.

Filistin uzlaşı hükümetiyle Sağlık Bakanlığına da seslenen Yusuf, Gazze’de özellikle hastalara yönelik sorumluluklarını yerine getirmelerini istedi.