GAZZE’de 44,000 Aileye MALİ Yardım Yapılıyor!

Katar Gazze’nin Yeniden İmarı Komitesi yoksul ailelere 100’er dolar mali yardım dağıtılacağını açıkladı.

Gazze bölgesindeki posta merkezleri daha önce mali yardımlardan istifade etmiş 44 bin aileye bugün sabah kapılarını açtı.

Kaynaklar önümüzdeki hafta içinde yardım alacakların arasına 50 bin yeni ailenin dâhil edileceğini dile getirdi.

Yardımların Gazze’deki posta merkezleri üzerinden dağıtılması işlemini Katar Komitesi’nin görevlileri organize ediyor. Dağıtım işlemlerinin bugün sabah saatlerinde başladığı ve akşam saatlerine kadar süreceği belirtildi.

Katar Komitesi’nin başkanı büyükelçi Muhammed El-Imadi dün düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamada toplamda 94 bin aileye mali yardımı kapsayacak miktarın Beyti Hanun – Erez sınır kapısından bölgeye gireceğini ve her bir aileye 100 dolar verileceğini ifade etmişti.

El-Imadi dün düzenlediği basın toplantısında Katar’ın altı aylık süre için yapacağı toplam 150 milyon dolar tutarındaki insanî yardımın kalan kısmının Gazze’deki memurların maaşlarının ödenmesi ve BM ile koordinasyon halinde yürütülecek insanî destek projelerinin hayata geçirilmesinde kullanılacağını ifade etmişti.

El-Imadi’nin verdiği bilgilere göre söz konusu insanî yardım projeleri içinde yoksul ailelerin durumlarının iyileştirilmesi projelerinin yanı sıra elektrik şebekelerinin geliştirilmesi, sağlık hizmetlerinin iyileştirilmesi gibi muhtelif insanî yardım projeleri bulunuyor ve hepsi BM ile koordinasyon içinde yürütülecek.

Hamas, işgal rejiminin oyunlarına ve şantajlarına maruz kalmamak için Katar’ın yaptığı yardımları teslim almayı reddetmiş ve yardımların tamamen Katar Komitesi ile BM gözetiminde değerlendirilmesini istemişti.