Ebu Ayş İsrail’e Karşı Hukuki Mücadele Veriyor

Ebu Ayş, Gazze’de 2009’da vurulan ve 3 çocuğu ile bir yeğeninin şehit olmasına neden olan katliama ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, “Evimin etrafında herhangi bir çatışma yoktu ayrıca evimin çatışma alanından en az 7 kilometre uzak olduğu da biliniyordu. Bu nedenle evin hedef alınması uluslararası insancıl hukuka aykırı şekilde gerçekleşti. Askeri bir hedef olmamasına rağmen buranın vurulması, sivillerin hayatına mal olmakla sonuçlanmasının dışında bir ihtimal yoktu” ifadesini kullandı.

GÖZAT  Raid Salah: İsrail'in Yıkımları Terörün Ta Kendisidir

İşgal Altındaki Topraklardaki İsrail İnsan Hakları Enformasyon Merkezi (B’Tselem) tarafından yapılan yazılı açıklamada da Dr. Ebu Ayş’ın sunduğu bilgilerin, Siyonist ordusunun soruşturma raporuyla teyit edildiği belirtildi.

Ebu Ayş’in, İsrail ordusunun tank saldırısıyla hayatını kaybeden Beysan (21), Meyar (15) ve Ayet (13) adındaki 3 çocuğu ve yeğeni ile yaralanan kızı ve diğer yeğeni için İsrail aleyhinde açtığı davanın, bugün ülkenin güneyindeki Beer Şeva (Biru’s-Seba) kentinde bulunan Merkez Mahkemesinde görüleceği aktarılan açıklamada, “Ebu Ayş, İsrail’in öldürme suçunu itiraf etmesi, resmi olarak özür dilemesi ve tazminat ödemesini istiyor” ifadesine yer verildi.