GAZZE’de 2 ŞEHİT, Onlarca Yaralı…

Terör rejimi İsrail güçlerinin Batı Yaka ve Gazze Şeridi’nde göstericilerin üzerine ateş açması sonucu iki Filistinli şehit oldu.

Filistin Sağlık Bakanlığı, Ramallah’a bağlı Silvad beldesi sakinlerinden 17 yaşındaki Eymen Ekrem Osman Hamid isimli gencin göğsüne isabet eden kurşunla şehit olduğunu açıkladı.

Bakanlık, Ayn Yebrud köyü yakınlarında kurulu askeri kulede görevli işgal askerlerinin Filistinli gence ateş açtığını bildirdi.

Yerel kaynaklar, işgal güçlerinin şehit gencin naaşına el koyduğunu, bir başka gencin de elinden yaralandığını ve Ramallah’ta hastaneye kaldırıldığını söyledi.

İşgal rejiminin el koymak istediği Ra’s Kerker köyüne bağlı Er-Riysan Dağı bölgesinde işgal güçleriyle Filistinli gençler arasında yaşanan çatışmalarda bir kişinin başından yaralandığı belirtildi.

Gazze Şeridi’nde ise 25 yaşındaki İhab Abid isimli gencin Rafah’ın doğusunda işgal güçlerinin açtığı ateşle şehit olduğu ifade edildi.

Ablukayı Kırma ve Büyük Dönüş Yürüyüşü’nün 44’üncü Cumasında işgal güçlerinin göstericilere ateş açması sonucu 43 kişinin de yaralandığı kaydedildi.

Filistin Sağlık Bakanlığı, 14 çocuğun yaralandığını ve işgal güçlerinin bir ambulansı hedef alması sonucu 6 ilk yardım görevlisinin de yaralandığını açıkladı.

Yerel kaynaklar ayrıca yaralılar arasında bir de gazetecinin olduğunu belirtti.

Gazze halkı 30 Mart 2018’den bu yana Ablukayı Kırma ve Büyük Dönüş Yürüyüşü faaliyetleri kapsamında Gazze Şeridi sınırında gösterilerini sürdürürken işgal güçleri de silahsız göstericilerin üzerine ateş açmaya devam ediyor. Bu saldırılarda bu zamana kadar en az 255 Filistinli şehit olurken 26 bin Filistinli de yaralandı.