Gazze’de Bu Cuma, 97 Filistinli Yaralandı

Filistin Sağlık Bakanlığı, Ablukayı Kırma ve Büyük Dönüş Yürüyüşü faaliyetleri kapsamında Gazze Şeridi’nin doğusunda düzenlenen gösterilere işgal güçlerinin müdahalesi sonucu 49’u gerçek mermiyle olmak üzere 97 kişinin yaralandığını açıkladı.

Bakanlık, Gazze Şeridi’nin doğusunda sınır hattına yakın bölgelerde gerçekleştirilen 67’inci hafta gösterilerine işgal güçlerinin ateş açması sonucu yaralananlardan 4’ünün sağlık görevlisi ve gazeteci olduğunu bildirdi.

Gazze halkı 30 Mart 2018’den bu yana Büyük Dönüş Yürüyüşü faaliyetleri kapsamında Gazze Şeridi sınırında gösterilerini sürdürüyor.

Gazze Şeridi’nin beş vilayetinin doğu bölgelerinde sınıra yakın noktalarda kurulan dönüş kamplarında toplanan Filistinliler barışçıl bir şekilde gösteri yaparken, işgal güçleri de silahsız göstericilerin üzerine ateş açmaya devam ediyor.

İşgal güçlerinin Ablukayı Kırma ve Büyük Dönüş Yürüyüşü gösterilerine ateş açması sonucu bugüne kadar onlarca Filistinli şehit oldu ve yüzlercesi de yaralandı.

Ablukayı Kırma ve Büyük Dönüş Yürüyüşü Ulusal Yüksek Heyeti, bugün yapılan 67’inci hafta gösterilerinin “İşgal Rejimi Bayrağı Yakma” Cuması olarak adlandırıldığını açıklamıştı.

Bildiride, son günlerde işgal rejimi bayrağının bazı Arap ülkelerinde göndere çekilmesine tepki olarak gösterilere bu adın verildiği kaydedildi.