Filistinli Mülteciler, İsrail İle İlişkiyi Telin Etti

Lübnan’daki farklı mülteci kamplarında kalan pek çok Filistinli aktivist, işgalcilerle her türlü normalleşmeyi tamamen reddettiklerini göstermek amacıyla ulusal bir girişim başlattı.

Girişimle, Filistinlilerin evlerinin çatılarında ulusal bayraklarını dalgalandırarak memleketlerine bağlılıklarını göstermek ve işgalcilerle normalleşmeyi reddetmek amaçlandı.

Her yaştan pek çok kişinin katıldığı protesto eyleminde yaşanan yoğunluk ve gösterilen ilgi dikkat çekti. Öte yandan Filistinli aktivistler kamplarda onlarca Filistin bayrağı dağıttı.

Girişimi gerçekleştiren Filistinli aktivistler yaptıkları açıklamada, bayraklı protesto girişimine Filistinlilerin yoğun katılım gösterdiğini ve bu tarz girişimleri önümüzdeki yıllarda da gerçekleştirmek istediklerini belirterek işgalcilerle normalleşme adına atılan her türlü adımı kınadıklarını ifade etti.

Tepkilere neden olan adımlar Körfez ülkelerinde son dönemde İsrail ile ilişkileri normalleştirme ve bunun mümkün olduğu yönünde bir kamuoyu algısı oluşturma çabasına girildiği gözleniyor.

Normalleşme yönündeki adımlar karşılıklı toplantılar, ziyaretler ve çalıştaylarla destekleniyor.

Başta Filistin halkı olmak üzere bölge halklarının karşı çıktığı ABD Başkanı Donald Trump’ın İsrail-Filistin sorununa çözüm bulmak üzere ortaya attığı sözde Ortadoğu Barış Planı da birçok Körfez ülkesinde kabul görmüştü.