Heniyye: Maaş Kesintisi SİYASİ SENARYO OLABİLİR

Hamas’ın Siyasi Büro Başkan Yardımcısı Heniyye, maaş krizinin, uluslararası camianın himayesinde siyasi bir senaryonun parçası olabileceği uyarısında bulundu.

Hamas’ın Siyasi Büro Başkan Yardımcısı İsmail Heniyye, Katar’ın, Gazze’nin güneyindeki Han Yunus’ta inşa ettiği Şeyh Hamed bin Halife Al Sani Camisi’nin açılış töreninde konuştu.

GÖZAT  Gazze Memur Maaşı Kesintisi HUKUKA AYKIRI

Heniyye, memurların maaşlarının kesilmesinin tehlikeli siyasi bir adım olduğunu ifade ederek, “Filistin meselesiyle ilgili kapalı kapılar ardında anlaşmaların yapıldığı yönünde sözler dolaşıyor. Böyle bir ortamda gündeme gelen maaş krizinin, uluslararası camianın himayesinde siyasi bir senaryonun parçası olabileceği uyarısında bulunuyoruz.” diye konuştu.

Meselenin insani boyutu olduğunu ve hiç kimsenin başkasının rızkıyla oynayamayacağını söyleyen İsmail Heniyye, “Biz, kanuni görevlerini yerine getiren Gazze’deki memurların maaşları kesildiği andan itibaren buna karşı çıktık.” dedi.

GÖZAT  Hamas'tan Maaş Kesintisi Tepkisi

Heniyye ayrıca, dün Mısır’ın İskenderiyye ve Tanta kentlerinde kiliselere yönelik düzenlenen saldırıları kınayarak, hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı, yaralananlara da acil şifa diledi.

“Arap ülkelerinin güvenlik ve istikrarı, bizim güvenlik ve istikrarımızdır.” diyen İsmail Heniyye, bu krizde Mısır halkının yanında olduklarını kaydetti.

GÖZAT  İSLAMİ CİHAD: Gazze'de Maaş Kesintisi Kabul Edilemez

Katar Gazze’nin Yeniden İmarı Komitesi Başkan Yardımcısı Halid el-Hardan ise caminin 1 milyon 600 bin dolara mal olduğunu dile getirdi.

Hardan, Katar’ın Gazze halkının sıkıntılarını hafifletmek için proje üretmeye devam ettiğini de sözlerine ekledi.

GÖZAT  El-Fetih Yönetiminden Gazze Memur Maaşına %30 Kesinti

Gazze Şeridi’ndeki kamu çalışanları, mart ayı maaşlarında yüzde 30 kesinti olduğunu belirtmişti. Uzlaşı Hükümeti ise kesintinin geçici olduğunu ve ambargodan kaynaklandığını bildirmişti.

Filistin’de 2 Haziran 2014’te Ulusal Uzlaşı Hükümeti kurulmuş, ancak Hamas ile Fetih arasındaki anlaşmazlıklar nedeniyle hükümet Gazze Şeridi’nde göreve başlayamamıştı.