Filistinli Alimlerden BM Sekreteri Guterres’e Tepki

Filistin Alimler Birliği tarafından Gazze kentinin batısında düzenlenen gösteriye katılanlar, “Genel Sekreter’in efsaneleri değil, gerçekleri benimsemesi gerekir”, “BM, halklara adalet için kurulmuştur, zulüm için değil” yazılı pankartlar taşıdı.

Birlik Başkanı Mervan Ebu Ras, gösteride yaptığı konuşmada, Guterres’in söz konusu açıklamalarını kınayarak, “Bu kuruma dayanmak ve güvenmek, bizim geriye kalan onurumuzu ve dinimize olan bağlılığımızı yitirmemize neden olur.” dedi.

Müslümanlar dışında kimsenin Mescid-i Aksa’da hakkı olmadığına dikkati çeken Ebu Ras, aksi bir kararın tehlikeli olduğunu ve kabul edilemeyeceğini belirtti.

Ebu Ras, Müslümanların sessizliğinin kutsal değerleri ihlal etme konusunda düşmanlara cesaret kazandırdığını savunarak, İslam dünyasındaki yöneticilere Aksa’ya karşı sorumluluklarını yerine getirme çağrısında bulundu.

BM Genel Sekreteri Guterres, cuma günü İsrail devlet radyosuna yaptığı açıklamada, “Romalılar tarafından Kudüs’te yıkılan mabet, Yahudi mabediydi” sözleriyle İsrail’in yıkılan mabedin Mescid-i Aksa’da olduğuna dair iddialarını desteklemişti.

UNESCO Yürütme Kurulu, ekim ayında onayladığı kararda Mescid-i Aksa’nın Müslümanlıkla bağlantısına özellikle vurgu yapmış, İsrail’in buranın “Musevilikle bağı olduğu” iddiasına ise yer vermemişti.

Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa, Müslümanların ilk kıblesi olma özelliğini taşıyor. Yahudiler ise Kıble Mescidi ile Kubbetu’s Sahra Camisi’nin yanı sıra müze, medreseler ve büyük avlunun bulunduğu Mescid-i Aksa Külliyesi altında Süleyman Mabedi kalıntılarının bulunduğu iddiasıyla kazı çalışmaları yapıyor ve Harem-i Şerif’te kendilerinin de ibadet etme hakları olduğunu savunuyor.