İsrail Polisinden Netanyahu’ya IŞID Yalanlaması

İşgal polisi, yaptığı açıklamada, Filistinlilerin direniş eylemlerini  IŞİD eylemleri gibi göstermek isteyen Netanyahu’yu yalanlayarak, işgal altındaki Filistin topraklarında IŞİD hücreleri olmadığını ifade etti.

İşgal rejimi polisi sözcüsü Mickey Rosenfeld, Amerikan CNN televizyonuna yaptığı açıklamada, “İsrail’de IŞİD’in faaliyet gösteren hücresi olmasına ihtimal yok” dedi.

Rosenfeld, işgal rejimi polisinin Pazar günü öğleden sonra 13:30 civarında meydana gelen olayı araştırdığını, olayda üçü kadın, biri erkek dört işgal askerinin öldüğünü, eylemcinin kimliğini bildiklerini, Cebel El-Mukebbir sakinlerinden 28 yaşında bir genç olduğunu, herhangi bir örgütle bağlantısının olup olmadığını araştırdıklarını söyledi.

Filistinli gencin eylemi tek başına gerçekleştirdiğini belirten Rosenfeld, güvenlik kameralarının kayıtlarında da görüldüğü gibi eylemci gencin kullandığı kamyonu askerlerin üzerine sürdüğünü ve daha çok asker öldürmek için geri döndüğünü ifade etti.

Netanyahu’nun eylemcinin IŞİD üyesi olduğu iddiasıyla ilgili soruya verdiği cevapta ise Rosenfeld, işgal rejiminde faaliyet gösteren IŞİD hücresi olmadığını belirtti.

Netanyahu, Kudüs’teki eylemin ardından yaptığı açıklamada, eylemcinin IŞİD destekçisi olduğunu öne sürmüştü.