Filistin Yönetimi: Batı Şeria’da Seçim Var, Gazze’de Yok

Rami El-Hamdallah başkanlığındaki hükümet, Beytlahim’deki haftalık kabine toplantısında, yerel seçimlerin 13 Mayıs’ta yapılmasına ve Gazze Şeridi’nde ise seçimlerin ertelenmesine karar verirken, İslami Direniş Hareketi Hamas’ın Gazze Şeridi’nde seçimlerin yapılmasını reddettiğini öne sürdü.

GÖZAT  Hamas'tan Mahmud Abbas'a Seçim Çağrısı

Hamas Hareketi, Ramallah’taki hükümetin seçimlerin sadece Batı Yaka’da yapılması kararının bölünmüşlük halini kökleştirdiğini söyledi.

Hamas sözcülerinden Abdullatif El-Kanu’, kararın Fetih’e göre ayarlanmış bir karar olduğunu, bölünmüşlük halini kökleştirdiğini, demokrasiyi yıktığını ve ortaklığı bozma anlamına geldiğini ifade etti.

GÖZAT  Hamas: Gazze Seçimlerini Engelleyen Filistin Yönetimidir

El-Kanu’ yaptığı açıklamada, hükümetin kararının emrivaki politikasını kökleştirdiğini ve siyasi tabloyu daha da karmaşık hale getirdiğini dile getirdi.

Hamas’ın seçimlerin güvenlik birimlerinin baskısı olmaksızın özgür bir ortamda ve şeffaf bir şekilde gerçekleştirilmesini istediğini kaydeden El-Kanu’, Filistinli gruplar ve Merkez Seçim Kurulu arasında sağlanan anlaşmaya bağlı kalınması çağrısında bulundu.